ФОТО: Затрашувачки фотографии од разорниот земјотрес кој ја погоди централна Италија

A nun checks her mobile phone as she lies near a victim laid on a ladder following an earthquake in Amatrice Italy, Wednesday, Aug. 24, 2016. The magnitude 6 quake struck at 3:36 a.m. (0136 GMT) and was felt across a broad swath of central Italy, including Rome where residents of the capital felt a long swaying followed by aftershocks. (Massimo Percossi/ANSA via AP)

A man cries as another injured is helped in Amatrice, central Italy, where a 6.1 earthquake struck just after 3:30 a.m., Wednesday, Aug. 24, 2016. The quake was felt across a broad section of central Italy, including the capital Rome where people in homes in the historic center felt a long swaying followed by aftershocks. (Massimo Percossi/ANSA via AP)

A wounded woman stands in front of a collapsed building following an earthquake in Amatrice, central Italy, August 24, 2016. REUTERS/Emiliano Grillotti FOR EDITORIAL USE ONLY. NO RESALES. NO ARCHIVES. TPX IMAGES OF THE DAY - RTX2MVB9

Firefighters search amid rubble following an earthquake in Accumoli, central Italy, Wednesday, Aug. 24, 2016. A strong earthquake in central Italy reduced three towns to rubble as people slept early Wednesday, with reports that as many as 50 people were killed and hundreds injured as rescue crews raced to dig out survivors. (Angelo Carconi/ANSA via AP)

A man leans on a wall as the collapsed village of Pescara del Tronto, central Italy, is seen behind him, Wednesday, Aug. 24 2016 following an earthquake. The magnitude 6 quake struck at 3:36 a.m. (0136 GMT) and was felt across a broad swath of central Italy, including Rome where residents of the capital felt a long swaying followed by aftershocks. (Crocchioni/ANSA via AP)

People walk on rubble following an earthquake in Amatrice Italy, Wednesday, Aug. 24, 2016. The magnitude 6 quake struck at 3:36 a.m. (0136 GMT) and was felt across a broad swath of central Italy, including Rome where residents of the capital felt a long swaying followed by aftershocks. (Massimo Percossi/ANSA via AP)

Police officers search amid rubble following an earthquake in Amatrice, central Italy, Wednesday, Aug. 24, 2016. A strong earthquake in central Italy reduced three towns to rubble as people slept early Wednesday, with reports that as many as 50 people were killed and hundreds injured as rescue crews raced to dig out survivors. (Massimo Percossi/ANSA via AP)

Aerial view of Amatrice in central Italy, Wednesday, Aug. 24, 2016, as it appears after a magnitude 6 quake struck at 3:36 a.m. (0136 GMT) and was felt across a broad swath of central Italy, including Rome where residents of the capital felt a long swaying followed by aftershocks. (AP Photo/Gregorio Borgia)

30 Прегледи

НЕВЕРОЈАТНО ВИДЕО КОЕ ДОАЃА ОД ИТАЛИЈА: Мост се руши додека на него поминува камион

Погледнете го ова страшно видео кое доаѓа од Италија.

najstrasnovideoitalijamost-85173

На видеото можете да видите како мост се руши додека на него поминува камион:

https://www.youtube.com/watch?v=XL1NNpd2fqE

 

30 Прегледи

СТРАШНО: Тлото во Италија пропадна 70 сантиметри по силниот земјотрес

Површината на тлото на одредени места во централна Италија пропадна за 70 сантиметри по земјотресот со јачина од 6,5 степени кој ја стресе земјата во неделата, соопшти денес италијанскиот Совет за истражувања.

zemnotresitalija

Врз основа на сателитски снимки, научиците од Советот и Институтот за геологија и вулканологија откриле деформација на тлото на површина од 130 метри квадратни во планинска област.

Делови во околината на Перуџа, околу 10 километри од епицентарот на земјотресот се потонати за 70 сантиметри, се наведува во соопштението на Советот.

-Толкаво потонување на тлото е невообичаено, изјавил за Франс прес портаролотна Советот за истражувања Марко Ферацоли кој додал дека по земјотресот на 24 август во Италија, земјата пропаднала до 18 сантиметри.

Снимките од воздух покажуваат дека планината е „пукната“ на одредени места.

Илјада слаби потреси продолжуваат да ја тресат Италија по силниот во неделата, а сеизмолозите проценуваат дека претстојат нови со слична јачина како тој, и дека смирувањето на земјата ќе биде долготрајно.

Италијански геолошки институт саопштио је да је осим више десетина слабих потреса јутрос забележен и један релативно јак, магнитуде 4,7.

28 Прегледи

Земјотресите не стивнуваат: Се тресе Европа и Балканот

Не престанува да се тресе тлото, и ова попладне многу земјотреси на Балканот и Европа, особено во Италија.

Италија и понатаму се тресе по силниот и разорен земјотрес од 6,5 степени. Регистрирани се потреси на секои десетина минути, од кои најсилниот беше 4,7 степени.

Се стресе и Кипар, потресот бил со јачина од 3,1 степен.

Се тресе и Турција, егистрирани се повеќе земјотреси.

1_emiter_slika-01_zemjotres-copy

16 Прегледи

ВИДЕО: Ја удрил гром за време на емитувањето на временската прогноза

Водителна  ја удира гром за време на емитување на временска прогноза.

За среќа никој не настрадал за време на оваа несреќа.

Погледнете го видеото:

https://www.youtube.com/watch?v=8k5UGFDukCM

 

25 Прегледи

ПОГЛЕДНЕТЕ: Земјата некогаш и сега

glecer3Со глобалното затоплување, температурите се зголемени и ситуацијата е алармантна.

Мразот се топи и се претвора во вода, додека пак на оние места каде што нема вода, земјата се претвора во сува почва, која наликува на пустина. За ова сме виновни само ние луѓето, кои МОРА да преземеме одредени активности за да го спречиме глобалното затоплување.

Погледнете ги фотографиите кои НАСА ги објави, а ја прикажуваат промената која настанала низ годините.

glecer2

Глечерот Керол, Алјаска (август 1906 – септември 2003)

glecer3

Глечерот Тобоган (јуни 1909 – септември 2000)

ezero2-2

Езерото Мар Чикита, Аргентина (јули 1998 – септември 2011)

ezeroto

Езерото Повел, Аризона и Јута (март 1999 – мај 2014)

moreto

Морето Арал, Централна Азија (август 2000 – август 2014)

glecer3

Планината Матерхорн на Алпите, на границата меѓу Швајцарија и Италија (август 1960 – август 2005)

sumite

Шумите во Рондонија, Бразил (јуни 1975 – август 2009)

sumite2

Шуми во Уругвај (март 1975 – февруари 2009) Уругвај ја зголеми количината на шума од 45.000 хектари на 900.000 хектари.

 

 

 

29 Прегледи

По невообичаено студената ноќ: Следува прекрасен сончев и малку потопол ден во Македонија

И денес (01.11.2016) територијата на Македонија ќе биде под влијание на висок воздушен притисок и на стабилна и сува воздушна маса.

Времето денес (вторник) ќе биде сончево и малку потопло преку ден. Ќе дува умерен ветер од северен правец особено должд повардарието и во источните предели.

gfsopit00_12_1

Температурата ќе се движи во интервал од 8 до 16 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

23 Прегледи

Утрово речиси насекаде негативни температури: Погледнете ги минималните температури измерени во Македонија

Утрово во Македонија се мерат невообичаено ниски температури кои не се својствени за овој дел од годината.

utro

Ваквото невообичаено студено време се должи на спуштањето на многу студен воздух од североисток но и поради кристално ведрата ноќ која ја имавме.

Во продолжение погледнете ги денешните минимални температури измерени во Македонија:

Берово -7°C, Лазарополе -5°C, Крива Паланка -3°C, Тетово -3°C, Прилеп -3°C, Битола -3°C, Струмица -2°C, Демир Капија -2°C, Штип -2°C, Струга -2°C, Охрид -2°C, Пожаране -1°C, Претор -1°C, Виница -1°C, Тополчани 0°C, Ѓуриште 0°C, Скопје Зајчеврид 0°C и најтопло ова утро е во Гевгелија каде се измерени 6°C.

 

 

25 Прегледи