Рекордни врнежи од снег во Јапонија

Додека поголемиод дел од Европа како и САД се жалат на недостаток од снег за време на Божиќните и новогодишните празници во делови од Јапонија владее вистинска зима  и има обилни снежни врнежи кои не се паметат во последните 50 години.

Во градот Сапоро снежната покривка веќе достигнува до рекордни 100 цм.

Интензивните снежни врнежи го блокираа воздушниот и железничкиот сообраќај како и патиштата на островот Хокаидо.

Вака изгледа состојбата во Јапонија поради незапамтените интензивни снежни врнежи:

 

24 Прегледи

РЕКОРД: Измерена температура од -62°C – погледнете каде

Ако мислите дека кај нас е ладно, размислете уште еднаш. На Ханти-Мансискиот автономен округ — Југра во Русија, измерена е температура од -62 степени Целзиусови.

Овој екстремен студ и екстремно ниска температура биле измерени вчера.

Инаку, апсолутниот рекорд за ниска температура е забележан во Русија во 1938 година, и тоа -77 степени Целзиусови.

26 Прегледи

По релативно мирниот период повторно земјотрес во Стар Дојран

По подолгиот мирен период денес повторно е почувствуван земјотрес во Македонија  и тоа во Стар Дојран.

Земјотресот бил слаб и со интензитет од 2 степени според рихтер.

Истиот се случил на 4 километри длабочина а епицентарот е во Грција.

26 Прегледи

Понеделник и вторник со повисоки температури на воздухот – погледнете ги очекуваните аномалии

Поради продор на потопла воздушна маса од југ во понеделник како и во вторник во текот на денот ќе имаме повисоки температури на воздухот.

Во понеделник ќе има услови и за слаб локален дожд и провејување на слаб снег на планините.

Максималните температури во понеделник ќе се движат во интервал од 6 до 13 степени додека во вторник ќе бидат уште малку повисоки и ќе се движат во интервал од 7 до 14 степени.

Во вторник во текот на денот поради продор на студен воздух од север ќе започне да дува умерен до засилен ветер од северен правец кој ќе предизвика заладување на времето и пад на температурите.

Ќе има и локални врнежи од дожд и снег на пониските места и само снег на повисоките места и на планините.

Во вечерните часови како и во текот на ноќта кон среда услови за локално провејување на слаб снег ќе има и на пониските места.

На следните карти можете да ги погледнете температурите аномалии кај нас во деновите понеделник и вторник каде можете да поглегндете дека температурите ќе бидат значително натпросекот (за 5 до 8 степени повисоки од просечните).

Почитувани: Со оглед на тоа дека метеоролошките модели со секој нов излез се менуваат и времето е многу промеливо за секоја нова промена на метеоролошките модели навремено ќе бидете информирани.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

 

28 Прегледи

Вториот ден од викендот ни носи малку поинаква временска состојба

Утре (25.12.2016) за разлика од денешниот саботен ден ќе имаме повеќе облачност над Македонското небо и истата ни се приближува од северозапад.

Оваа облачност утре доцна попладне како и во вечерните часови и во текот на ноќта кон понеделник ќе донесе услови за провејување на слаб снег на повисоките места и на планините додека на пониските места можен е локален слаб дожд или дожд и снег и тоа особено во северните и во источните предели.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец додека Долж Повардарието, во источните предели како и на повисоките места и на планините ветерот ќе биде со умерен до засилен интензитет и ќе достигнува брзина до околу 60 км/час.

Минималната температура ќе се движи во интервал од -6 до 2 степени.
Максималната температура ќе се движи во интервал од 5 до 10 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

27 Прегледи

До крајот на првиот ден од викендот ова можеме да го очекуваме од времето

Под влијание на висок воздушен притисок и на стабилна и сува воздушна маса до крајот на денешниот ден (сабота) времето во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од северен правец особено Долж Повардарието како и на повисоките места и на планините.

Температурата ќе се движи во интервал од 5 до 12 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

40 Прегледи

Погледнете како ја изминавме минатата ноќ и кои се температурите измерени во 07:00 часот утрово

Во текот на изминатата ноќ времето во Македонија беше ведро и многу студено со што температурите речиси насекаде беа негативни освен на крајниот југоисток каде останаа позитивни. Дуваше и слаб до умерен ветер од северен правец кој беше повеќе изразен Долж Повардарието.

На следната карта можете да ги погледнете температурите измерени во 07:00 часот утрово во Македонија:

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

 

40 Прегледи