Поларниот бран ја погоди и Грција каде предизвика ОБИЛНИ снежни врнежи

Поларниот бран од североисточна Европа кој го зафати Балкански Полуостров се спушти дури до Грција каде во делови од оваа земја предизвика обилни снежни врнежи.

Снежните врнежи ги има и во близина на главниот град од оваа земја, Атина.

На следните фотографии погледнете ја ситуацијата во Грција – фотографии кои се направени воблизина на Атина

Фото: Severe Weather Europe!

 

47 Прегледи

Многу ветровито и студено време – локално ќе провејува слаб снег

Денес (29.12.2016) под влијание на МНОГУ СТУДЕНА воздушна маса од североисточна Европа времето во Македонија ќе биде променливо облачно, студено и ветровито со сончеви периоди.

Локално ќе провејува слаб снег. Ќе дува засилен, на некои места СИЛЕН ветер од северен правец кој повремено ќе достигнува брзина од околу 80 км/час.

Температурата ќе се движи во интервал од -2 до 7 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

39 Прегледи

Погледнете каде има највисока снежна покривка и кои се минималните температури во Македонија

По вчерашниот бран на врнежи од снег кој се спушти од север дојде до зголемување на снежната покривма на повисоките места и на планините а додека во некои од градовите дојде до нејзино тенко формирање.

Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) утринава највисока снежна покривка е зимерена во Лазарополе и тоа 14 цм, потоа следува Маврово со 12 цм, Крушево 7 цм, Претор и Берово 4 цм и Крива Паланка 2 цм.

Мерните станици на УХМР кои се наоѓаат низ Македонија утинава ги измерија следните температури: -9 Лазарополе, -8 Крушево, Маврово, -6 Претор, -5 Берово, Ѓуриште, Тополчани, -4 Пожаране, -3 Дебар, Охрид, Кр. Паланка, -2 Прилеп, Битола, -1 Тетово, Штип, Куманово, Виница, 0 Скопје, Скопје Петровец, 1 Д. Капија, Дојран, 2 Струмица, 3 Гевгелија.

Наврнат воден талог (во л/м2) за 24 часа, до 8 часот.
1 Крушево, Кр. Паланка, 2 Маврово, 3 Берово, Претор, 4 Лазарополе.

29 Прегледи

ПОЛАРЕН БРАН: ИНТЕНЗИВНИ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ ОВАА ВЕЧЕР НА СКИЈАЧКИТЕ ЦЕНТРИ ВО МАКЕДОНИЈА

Оваа вечер поради продор на ПОЛАРНИОТ бран од североисточна Европа но и поради влажна воздушна маса на скијачките центри Попова Шапка и Маврово има ИНТЕНЗИВНИ внрежи од снег каде владее вистинска снежна бајка.

Погледнете како изгледаат овие скојачки центри во текот на оваа вечер:

Фото: Skimacedonia.mk!

 

31 Прегледи

Поларен воздух од североисток, силен северен ветер и локално провејување на снег

Под влијание на МНОГУ СТУДЕНА воздушна маса од североисточна Европа утре (29.12.2016) времето во Македонија ќе биде променливо облачно, ветровито и МНОГУ СТУДЕНО со сончеви периоди. Локално ќе провејува слаб снег.

Ќе дува ЗАСИЛЕН, на некои места СИЛЕН ветер од северен правец кој ќе достигнува брзина од над 80 км/час.

Минималната температура ќе се движи во интервал од -10 до -2 степени додека на високите планини истата ќе се спушти до околу -15 степени.

Максималната температура ќе се движи во интервал од -5 до 4 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

24 Прегледи

Радарска слика -Во живо го следиме времето само за вас: Врнежи од север се движат кон Македонија

Поради спуштање на облачна воздушна маса од север попладнево како и во вечерните часови и во текот на ноќта кон утрешниот ден ќе има зголемување на облачноста која ќе предизвика локални врнежи од снег. Врнежите ќе бидат со слаб до умерен. понекаде и со умерен интензитет па можно е формирање на тенка снежна покривка на некои места.

Ќе дува засилен, на некои места силен ветер од северен правец кој ќе достигнува брзина од над 80 км/час.
Локални слаби врнежи од снег ќе има и утре кога ќе продолжи да дува засилен, на некои места СИЛЕН ветер од северенправец кој ќе достигнува брзина од над 8о км/час.

На следната радарска слика можете да ја погледнете состојбата со облачноста  и врнежите на Македонија и во кој правец се движат истите:

 

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

39 Прегледи

Снежна бајка од речици 1 метар снег – место: Караман – Турција

Следните фотографии доаѓаат од градот Караман кој се наоѓа во југозападна Турција, токму во овиј град овие денови наврна рекордна количина на снег и тоа околу 85 цм.

Еве како изгледа градот поради обилните снежни врнежи:

Фото: Severe Weather Europe

 

26 Прегледи

Поради продорот на СТУДЕН ВОЗДУХ очекувајте засилен и СИЛЕН северен ветер

Под влијание на МНОГУ СТУДЕНА воздушна која сеуште се спушта од североисток и истата не е целосно спуштена кон нашата територијта денес (28.12.2016) времето во Македонија ќе биде променливо облачно и СТУДЕНО со сончеви периоди. Повеќе сонце ќе има во западните и во југоисточните предели во текот на денот.

Доцна попладне како и во вечерните часови и во текот на ноќта кон утрешниот ден облачноста ќе се зголемува и се очекуваат слаби локални врнежи од снег.

Ќе дува умерен до засилен, на некои места СИЛЕН ветер од северен правец кој ќе достигнува брзина до околу 80 км/час.

Температурата ќе се движи во интервал од -3 до 6 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

28 Прегледи

Делови од Македонија под снег – погледнете каде е формирана снежна покривка

Во изминатите 24 часа врнежи од дожд и снег се забележани во Прилеп, Дебар, Тополчани, Крушево, Претор, Пожаране, Битола, Охрид, Маврово и Лазарополе. Снежна покривка е формирана во Крушево од осум сантиметри, Маврово 9 и Лазарополе 11 сантиметри информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Како што информираат од (УХМР) минималните температури утринава се движеа од -9 во Лазарополе, -7 Маврово, -6 Претор, -5 Крушево и Прилеп, -4 Битола и Охрид, -3 Дебар, -2 Тополчани, Крива Паланка, Ѓуриште, Берово и Пожаране, -1 Скопје Петровец, Тетово и Демир Капија, 0 Куманово, Штип, Виница и Струмица, 2 Скопје Зајчев Рид, 4 Дојран, до 6 степени во Гевгелија.

 

31 Прегледи

СТУДЕНИОТ ВОЗДУХ ПРИСТИГНУВА: Погледнете какво време ни носи денот (среда)

Поради спуштање на МНОГУ СТУДЕНА воздушна маса од североисточна Европа утре (28.12.2016) времето во Македонија ќе биде променливо облачно, студено и ветровите со сончеви периоди кој повеќе ќе ги има во западните предели.

Локално се очекуваат и слаби врнежи од снег.

Ќе дува ЗАСИЛЕН, на некои места СИЛЕН ветер од северен правец кој ќе достигнува брзина од над 80 км/час.

Минималната температура ќе се движи во интервал од -7 до 0 степени, на планините до околу -10 степени.

Максималната температура ќе се движи во интервал од -4 до 5 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

24 Прегледи