По денешните снежни врнежи погледнете како изгледаат скијачките центри вечерва

Вистинска снежна идила владее вечерва на скијачките центри Попова Шапка и Маврово по денешните снежни врнежи кој ги предизвика спуштањето на студената воздушна маса од североисточна Европа.

Погледнете како изгледаат тие вечерва:

Фото: Skimacedonia.mk!

 

35 Прегледи

ФОТО – ПРЕКРАСНА СНЕЖНА БАЈКА: Горна Белица – Струшко (27.12.2016)

Денешниот влажен воздушен бран и студената воздушна мас акоја истовремено се спушта од север донесе вистинска снежна бајка на Јабланица – планина која се наоѓа кај Струшко.

Следните фотографии ни доаѓаат од селото Горна Белица:

29 Прегледи

САМО ЗА ВАС: Следење во живо на влажниот бран – погледнете каде се наоѓа тој моментално

Во моментов влажниот воздушен бран кој особено ги зафати западните предели моментално се наоѓа на југозапад и на југ од Македонија каде има врнежи од дожд додека на планините има врнежи од снег и веќе се формира снежна покривка.

Локално врнежи сеуште има и во западните и северозападните предели каде на повисоките места и на планините се од снег.

На следната радарска слика можете да погледнете каде точно се наоѓа влажниот бран над Македонија:

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

34 Прегледи

СНЕЖНАТА ИДИЛА ЗАПОЧНА: Погледнете каква е моменталната состојба во скијачките центри низ земјава

Тоа што го најавивме тоа и се исполнува, под влијание на влажен воздушен бран претежно во западните предели има повремени врнежи од дожд додека на планините има врнежи од снег каде започна да се формира снежна покривка.

Во моментов снежната граница се спушта се пониско па така и на повисоките места врнежите постепено ќе поминуваат во снег.

Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец со што од североисток ќе започне спуштање на многу студена воздушна маса. Ветерот ќе биде најмногу изразен Долж Повардарието и во источните предели каде ќе достигнува брзина до околу 50 км/час.

Во вечерните часови како и во текот на ноќта кон утрешниот ден локално провејување на слаб снег ќе има и во пониските предели.

Од попладнево температурите ќе започнат брзо да опаѓаат.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

На следните две фотографии можете да ја погледнете моменталната состојба на скијачките центри Попова Шапка и Маврово:

Фото: Skimacedonia.mk

 

31 Прегледи

Во живо го следиме влажниот бран: Погледнете каде се наоѓа тој во моментов

Облачната воздушна маса која е во склоп со веќе најавениот влажен воздушен бран полека се спушта од север кон нашата територија и истата започна да навлегува кај нас.

Во овој момент слаби врнежи од снег веќе има во северозападните планински предели.

Во текот на денов насекаде облачноста ќе се зголеми и претежно во северните и во западните предели ќе има повремени врнежи од дожд на пониските и врнежи од снег на планините. До крајот на денов на планините ќе се формира снежна покривка (не многу голема).

Во текот на попладневните часови од североисток ќе започне спуштање на МНОГУ СТУДЕНА воздушна маса со што ќе започне да дува умерен до засилен ветер од северен правец особено Долж Повардарието и во источните предели кој ќе предизвика заладување и пад на температурите.

Во вечерните часови како и во текот на ноќта кон утрешниот ден услови за локално провејување на слаб снег ќе има и на пониските места.

Температурата денес ќе се движи во интервал од 6 до 13 степени меѓутоа попладне и навечер ќе започне да опаѓа.

На следната радарска слика можете да погледнете каде моментално се наоѓа влажниот бран:

Подготви: СЛАВЧО ПОПОПСКИ!

 

46 Прегледи

Само за вас НАЈРЕЦИЗНАТА прогноза: Погледнете какво време ќе имаме за новогодишната ноќ

Под влијание на висок воздушен притисок и на стабилна, сува и МНОГУ СТУДЕНА воздушна маса со потекво од североисточна Европа за време на новогодишната ноќ времето во Македонија ќе биде ведро и МНОГУ СТУДЕНО со многу ниски температури на воздухот, ќе има и мала до умерена локална облачност.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец особено Долж Повардарието и во источните предели.

За време на новогодишната ноќ температурите на воздухот во Македонија ќе се движи во интервал од -15 до -4 степени додека на високите планини можно е истите да се спуштат до околу -20 степени.

На првиот ден од новата година ќе продолжи стабилното, суво и студено време.

Максималната температура ќе се движи во интервал од -2 до 6 степени.

Временската прогноза ја пдогтови СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

36 Прегледи

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА: ПОЛАРЕН БРАН ДОАЃА КОН МАКЕДОНИЈА – ДЕТАЛНА АНАЛИЗА

Под влијание на влажен воздушен бран утре (27.12.2016) особено во западните и во северните предели ќе има врнежи од дожд на ниските места додека на планините ќе има врнежи од снег каде ќе се формира снежна покривка.

Во текот на денот од североисток ќе започне да се спушта МНОГУ СТУДЕНА возушна маса со што ќе започне да дува умерен до засилен ветер од северен правец кој ќе предизвика опаѓање на температурите па така доцна попладне и во вечерните часови услови за слаби врнежи од снег ќе има и на пониските места.

Температурата утре ќе се движи во интервал од 6 до 13 степени меѓутоа од попладневните часови ќе започне да опаѓа.

Слаби локални врнежи од снег ќе има и во среда како и во четврток кога ќе дува и СИЛЕН ветер од северен правец кој на некои места ќе достигнува брзина од над 80 км/час а на повисоките места и на планините ќе достигнува дури и до 100 км/час.

Од среда ќе биде МНОГУ СТУДЕНО со многу ниски температури на воздухот (ПОЛАРНИ).

Во среда максималните температури ќе се движат во интервал од -4 до 5 степени додека во четврток и петок ќе биде уште постудено со максимални температури кои ќе се движат во интервал од -7 до 2 степени.

Што се однесува до минималните температури тие ќе имаат ДЛАБОК минус и на многу места ќе се спуштат под -10 степени а понекаде истите ќе се спуштат до околу па дури и под -15 степени.

На високите планини температурите се очекува да паднат под -20 степени.

Деталната анализа на времето ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

69 Прегледи

Вакво време не чека до крајот на денешниот прв ден од новата седмица (понеделник)

Денес за разлика од изминатите денови ќе имаме потопол ден поради продорот на потопла воздушна маса од југ.

Поради тоа денес (26.12.2016) времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Локално ќе има и зголемена облачност особено во северните и во источните предели каде ќе има услови за слаб локален дожд на пониските места и провејувањ ена слаб снег на планините.

Во западните и во југоисточните предели ќе биде сончево со умерена облачност.

Ќе дува слаб до умерен северен ветер кој Долж Повардарието и во источните предели како и на повисоките места и на планините ќе се засилува.

Температурата ќе се движи во интервал од 6 до 13 степени додека во крајните југоисточни предели температурата е можно да се искачи до околу 15 степени.

Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

51 Прегледи

Локално и слабо провејување на снег на североисток и исток – еве како помина изминатата ноќ

Како што и најавивме во вчерашните прогнози во текот на изминатата ноќ нешто повеќе облачност се задржа во североисточните и источните предели каде имаше локално провејување на слаб снег особено на повисоките места. Сето ова се спушти како бран од соседна Србија но како што и очекувавме не донесе ништо посебно.

Претпладнево времето во Македонија е умерено, на некои места значително облачно а нешто повеќе сончеви периоди има во западните како и во југоисточните предели.

На следната карта можете да ги погледнете измерените температуриво Македонија утринава во 07:00 часот:

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

27 Прегледи

УХМР: Сезонски осврт за зимата во Македонија

26 Прегледи