СЛАВЧО ПОПОСКИ СО АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО ЗА ЦЕЛА НАРЕДНА СЕДМИЦА

Во текот на следнатаседмица кај нас ќе има промена на времеснката состојба што значи времето ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд кој ќе бидат со слаб до умерен а понекаде и повремено ќе бидат малку поинтензивни. Можна е и ретка појава на грмежи. На високите планини се очекуваат и повремени врнежи од снег.

Сепак и покрај ова останува релативно топлото време.

Следете го офицјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

47 Прегледи

НАЈНОВА АНАЛИЗА: ВАКВО ВРЕМЕ ЌЕ ИМАМЕ УТРЕ (САБОТА)

Утре (01.04.2017) територијата на државава ќе биде под влијание на стабилна, сува и топла воздушна маса од југ. Времето ќе биде претежно сончево и релативно топло со слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 18 до 23 степени.

Следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

49 Прегледи

НОВА АНАЛИЗА: ЕВЕ ШТО ДА ОЧЕКУВАМЕ ОВАА ПРОЛЕТ

И најновите анализи за оваа пролет не покажуваат некој поголеми промени од претходните анализи што значи дека оваа пролет температурите на воздухот ќе се во границите на повеќегодишниот просек со можност за мало позитивно отстапување додека врнежите би биле во рамките на повеќегодишниот просек.

Да напоменеме дека долгорочните прогнози и тоа како не се сигурни што значи дека можноста за измени на истите е нешто поголема.

Следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

42 Прегледи

НАЈНОВА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО

Во текот на денешниот ден времето во држава ќе биде сончево со умерена локална облачност додека во источните и во југоисточните предели ќе биде променливо облачно со сончеви периоди но и со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура на воздухот денес ќе се искачи во интервал од 16 до 23 степени.

Следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

37 Прегледи

СЛАВЧО ПОПОСКИ СО НАЈНОВА ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

За време на викендот кој доаѓа територијата на Македонија ќе биде под влијание на стабилна, сува и топла воздушна маса од југ. Поради тоа времето ќе биде претежно сончево со мала локална облачност. Зголемување на облачноста се очекува во недела навечер. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец кој на повисоките места и на планините ќе се засилува.

Максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 17 до 23 степени.

Следете го официјалниот фјесбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

37 Прегледи

ДЕСТИНАЦИЈА КОЈА СИГУРНО БИ ЈА ПОСЕТИЛЕ – ВОЛШЕБНАТА ЛАПОНИЈА

Лапонија е апсолутна хит зимска дестинација, без разлика дали сте турист или професионален фотограф и авантурист. Ваквата зимска магија мора да ја доживеете барем еднаш во животот.

Овој магичен дел од светот е познат како домот на Дедо Мраз и Аурора Бореалис, кој е далеку поубав од сите оние зимски идили кои некогаш сте ги виделе.
Земјата се наоѓа во северна Европа, која вклучува северни краеви на Скандинавија и полуостровот Кола во Русија. Со распадот на СССР доаѓа до подобрување на меѓународните односи на овие земји, што било од важно значење за припадниците на овој народ.
Арктички култивираната област на Лапонија е заштитена во Списокот на светското културно и природно наследство, а според статистиките, во Лапонија живеат околу 70.000 припадници на народот Saami – 40.000 жители живеат во Норвешка, 20.000 во Шведска, 6 илјади во Финска и околу 2 илјади во Русија.
Оваа дестинација секој од вас би ја посетил.
35 Прегледи

Од -30°C во Лапонија до рано летни температури кај нас

Во Лапонија изминатата ноќ се измерени многу ниски температури кои се спуштија до речиди -30°C, сепак ништо чудно за оваа област која се наоѓа во најсеверните предели на Финска. Додека таму владее екстремен студ кај нас ситуацијата е сосема различна каде владеат многу високи температури на воздухот. Денес во Гевгелија се измерени дури 26°C и овие температури на  воздухот веќе спаѓаат во рано летни температури.

Многу топло е и во најголемиот дел на Европскиот Континент кој е под влијание на топла воздушна маса која продира од јужните географски широчини.

Релативно топлото врмее и високите температури во нашите краишта ќе се задржи и понатаму што значи нема негативни температури и студено време.

Сепак времнската состојба е многу променлива што значи за секоја ново настаната ситуација од наша страна навремено ќе бидете информирани. Секако за најнови информации околу временската состојба кај нас следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

37 Прегледи

СЛАВЧО ПОПОСКИ: Најнова анлиза околу промената на времеската состојба за утре (петок)

До крајот на денешниот ден (четврток) времето во државава ќе се задржи претежно сончево но ќе има појава на умерена локална облачност. Во вечерните и ноќните часови ќе има услови за слаб локален дожд во северните и во источните предели. Ќе продолжи да дува умерен до засилен ветер од северен правец кој најмногу ќе биде изразен Долж Повардарието.

Ќе остане релативно топло со температури кои ќе се искачат во интервал од 19 до 26 степени.

Утре (31.03.2017) времето во државава ќе биде променливо облачно со долги сончеви периоди но и со слаб локален дожд во југоисточните предели. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец додека максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 15 до 22 степени.

Следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

44 Прегледи

Промената на времето во петок еве што ќе донесе

Во петок (31.03.2017) ќе има незначителна промена на временската состојба кај нас, ќе има нешто повеќе облачност односно времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди но и со слаб локален дожд. Меѓутоа од вечерните часови облачноста ќе се намалува и врнежи нема да има. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 13 до 20 степени што значи останува топло времето.

Следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

35 Прегледи

ЗА ПАМЕТЕЊЕ: ГОЛЕМ СНЕГ ВО СТРУГА – 2006 ГОДИНА (РЕЧИСИ 100 ЦМ ЗА ЕДНА НОЌ)

Струга и стушко далечната 2006 година ќе ја паметат по огромниот снег кој за една ноќ предизвика снежна покривка дури до речиси 100 цм таа зима.

На следниот линк можете да го погледнете видеото и да видите како изгледаше сето тоа:

https://www.youtube.com/watch?v=vBysYX6wD94

Што не очекува нас во следниот период со најнови информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

60 Прегледи