ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА!

За време на овој викенд територијата на Македонија ќе биде под влијание на нов топол бран кој ќе продира од јужните географски широчини и истиот ќе предизвика сончево и многу топло со понатамошен пораст на температурите на воздухот.

Во попладневните часови ќе има умерена локална облачност а претежно во планинските предели ќе има услови за краткотраен локален дожд и грмежи а не се исклучува можноста и за град. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.

Максималните температури на воздухот за време на овој викенд ќе се искачат во интервалот од 30 до 39 степени а УВ ИНДЕКСОТ ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА ВРЕДНОСТ и ќе има коефициент од 9 до 10.

За нови и детални информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

 

50 Прегледи

ЦУНАМИ, ЗАГИНАТИ И ГОЛЕМ БРОЈ ПОВРЕДЕНИ ( РАЗОРЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА И ГРЦИЈА)!

Разорниот земјотрес кој синоќа се случи во Грција и во Турција и кој беше со интензитет од 6.7 степени според рихтер предизвика појава на цунами кај Бодрум (Турција) а истиот земјотрес е почувствуван и во Грција.

Две лица ги загубија своите животи а голем број односно над 100 лица се повредени.

Што се однесува до временската состојба лак нас и з анови и детални информации околу истата следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

38 Прегледи

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА: РАЗОРЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИ ТУРЦИЈА!

Разорен земјотрес денес (21.07.2017) во 00:31 часот ја погоди Турција. Земјотресот е со јачина од дури 6.7 степени според Рихтер а епицентарот се наоѓа на 12 кимолемтри јужно од Бодрум.

Истиот се случи на 10 километри длабочина.

Засега нема информации за евентуални жртви.

За нови и детални информации околу временската состојба кај нас следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

71 Прегледи