СТРАШНО НЕВРЕМЕ ПУСТОШИ ВО СЕВЕРОЗАПАДНА БОСНА И ВО ХРВАТСКА!

Вечерва северозападна Босна и голем дел од Хрватска се зафатени од многу нестабилна воздушна маса која условува интензивер развој на олујни системи кои на многу места условуваат интезнивни поројни врнежи од дожд, силни и чести електрични празнења, силен ветер и град.

 

Олујните системи се во правец на движење кон исток и североисток што значи и понатаму ќе пустоши ова страшно невреме кое може да предизвика и локални поплави како и материјални штети. Сето ова е поради спуштање на значително посвежа воздушна маса од север кон Балканскиот Полуостров со што доаѓа до судир на тој свеж воздух со многу топлиот воздух кој се наоѓа над нас и поради ота доаѓа до вакви страшни невремиња.

 

За нови и детални информации околу временската состојба кај нас следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

69 Прегледи

ДОЛГОРОЧНО: ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ВРЕМЕНСКИ НЕПОГОДИ ЌЕ ИМАМЕ И ВО АГВУСТ!

Според моменталните анализи на самиот почеток на месец август следува уште еден изразено топол африкански бран кој ќе услови МНОГУ ВИСОКИ температури на воздухот кој во централните и во југоисточните предели можно е да се искачат над 40 степени.

Сепак ако погледнеме долгорочно оваа година месецот август ќе биде со температури кои ќе бидат во границата на просекот меѓутоа врнежите може да бидат и над нормалата што значи освен продолжување на топлите бранови и на летото ќе има и повремено дестабилизирање на атмосферата и развој н аолујни облаци и системи од кој се очекуваат интензивен пороен дожд, силем ветер, силни електрични празнења и град а во ваква ситуација можни се и локални поројни поплави.

Да напоменеме дека поради тоа што се работи за долгорочна прогноза дури и за повеќе од еден месе промени на истата и тоа како се можни што значи ова д ане го земате здраво за готово.

Ние континуирано ќе го следиме развојот на времето и за се навремено ќе бидете информирани.

За нови и детални информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

52 Прегледи

Анализа на времето: Постепено дестабилизирање на атмосферата!

Во текот на утрешниот ден (25.07.2017) времето во државава во претпладневните часови ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО додека в текот на попладневните часови во северната половина ќе има услови за локален развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот а не се исклучува можноста и за изолирана појава на град.

Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец кој ќе биде само најава за освежување и промена на временската состојба кај нас која е веќе најавена.

Максималната температура ќе се искачи во интервалот од 30 до 37 степени мењѓутоа од запад и од северозапад во текот на денот ќе започне освежување на времето и постепен пад на температурите на воздухот.

За нови и детални информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

46 Прегледи

ЕКСКЛУЗИВНО: Екипата на Метеомакс стартува со соработка со метеоролозите од Босна!

Почитувани граѓани ве информираме дека ние екипата на најголемиот метеоролошки медиум во државава Метеомакс одсега па натаму стартуваме со соработка со Босанските метеоролози.

Токму ова за нас е еден голем чекор напред што значи освен во нашата држава нашиот медиум с епроширува и во другите земји.

За нови детални информации околу временската состојба во државава следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

 

53 Прегледи

За само неколку часа четири земјотреси во југозападна Македонија!

Од синоќа па до рано утринава во југозападна Македонија се регистрирани четири послаби земјотреси со интензитет од 2 до 3.1 степени според Рихтер.

Епицентрите на овие земјотреси повторно се во Охридскиот регион.

За нови и детални информации околу временската состојба кај нас следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

34 Прегледи