ЦИКЛОН ВО НЕДЕЛА ЌЕ ДОНЕСЕ ВРНЕЖИ И ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ!

Во недела (03.09.2017) под влијание на циклонска активност од Средоземјето времето во нашата држава ќе биде променливо и нестабилно на повеќе места со поројни врнежи од дожд и грмежи особено попладнето. Локално процесите можно е да бидат ИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, сили електрични празнења, силен ветер и град.

Ќе дува засилен ветер и тоа во западните предели од југоѕападен а во источните од јужен правец додека максималната дневна температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 29 до 36 степени.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

47 Прегледи

АФРИКАНСКИ БРАН!

До сабота под влијание на многу топла воздушна маса која продира од северните предели на Африка времето во нашата држава ќе се задржи претежно стабилно и суво односно сончево и многу топло со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 36 степени додека најтопол ден ќе биде сабота кога температурите ќе се искачат во интервалот од 30 до 37 степени.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

42 Прегледи

НАЈНОВА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО НЕ ОЧЕКУВА

Почнувајќи од денес па се до сабота во нашата држава следува период на претежно стабилно, сончево а поради продор на нова топла воздушна маса од југ и се потопло. Максималните дневни температури на воздухот ќе бидат во пораст додека рано наутро ќе биде релативно свежо.

Во следните неколку денови максималните дневни температури на воздухот речиси насекаде ќе се искачуваат над 25 степени додека во централните и во југоисточните предели истите ќе се искачат до околу 35 степени. Најтопол ден ќе биде сабота кога максимумот на температурата на воздухот ќе се искачи во интервалот од 30 до 37 степени.

Сепак да напоменеме дека денес сеуште повеќе облачност ќе има во југоисточните предели на државава каде ќе има услови за слаб локален дожд.

За нови, детални а по потреба и обновени прогнози следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

41 Прегледи

НАЈАВА ЗА НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ (ЗАЛАДУВАЊЕ)!

Во текот на ноќта кон утрешниот ден (среда) поради разведрувањето кое ќе го има на повеќе места ќе има и понатамошен пад на температурите на воздухот па така утре (30.08.2017) наутро ќе биде МНОГУ СВЕЖО локално и СТУДЕНО па така на повеќе места температурите ќе паднат до околу 10 степени додека во најстудените населени места како што е Берово температурата ќе падне дури до околу 6 степени.

Сепак повеќе облачност и понатаму ќе се задржува во јужните и во
југоисточните предели каде ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

49 Прегледи

ПРИСТИГНУВА ГОЛЕМАТА ПРОМЕНA НА ВРЕМЕТО

Во овие претпладневни часови локални врнежи од дожд има во северните и во југоисточните предели.

Денес (29.08.2017) под влијание на значително посвежа воздушна маса која се спушта од север времето во државава ќе биде променливо облачно и значително посвежо со повремени локални врнежи од дожд. Локално ќе има услови и за нестабилност проследена со грмежи.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец кој на некои места повремено ќе се засилува по интензитет додека максималната дневна температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 21 до 30 степени додека на југоисток истите е можно да се искачат само малку над 30 степени.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

48 Прегледи

НАЈНОВА АНАЛИЗА: ОД ВЕЧЕРВА ОВА МОЖЕ ДА ГО ОЧЕКУВАМЕ

Во текот на денешниот ден (28.08.2017) времето во државава ќе се задржи сончево и понатаму многу топло но во попладневните часови со умерена локална облачност и сло слаб до умерен, на некои места повремено засилен ветер од северен правец.

Од вечерните часови од север облачноста ќе започне да се зголемува па така навечер и во текот на ноќта кон утрешниот ден (вторник) во северните предели ќе има услови за локален дожд и услови за грмежи.

Максималната дневна температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 30 до 37 степени.

За нови, детални и обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

57 Прегледи

НАЈНОВО КАЈ НАС: ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ И КОЛКУ ДОЖД ЌЕ ПАДНЕ ВО ВАШЕТО НАСЕЛЕНО МЕСТО!

Почитувани граѓани на следната метеоролошка карта можете да погледнете кој и колку дожд ќе добијат деловите од нашата држава Македонија во вторник:

Сепак според новите анализи делови од Македонија ќе останат и без врнежи.

За нови, детални и по потреба обновени информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

42 Прегледи

24/7 ЗА ВАС: НАЈНОВА АНАЛИЗА ОКОЛУ ПРОМЕНАТА НА ВРЕМЕТО!

Почитувани граѓани според моменталните анализи кој ги направивме за вас го кажуваат следново: Денешниот понеделнички ден ќе ни донес еповторно стабилно, сончево и многу топло време со умерена локална облачност во попладневните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец кој Долж Повардарието и во источните предели повремено ќе се засилува по интензитет.

Во вечерните часови и во текот на ноќта кон вторник облачноста од север ќе започне да се зголемува и во северните предели ќе има услови за локална нестабилност проследена со дожд и грмежи.

Во вторник (29.08.2017) времето ќе биде променливо облачно, ветровито и посвежо со сончеви периоди и со повремен локален дожд. Локално особено попладнето ќе има услови за нестабилност проследена со грмежи. Ќе дува умерен, на некои места засилен ветер од северен правец додека максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

37 Прегледи

ВТОРНИК НИ НОСИ ЗНАЧИТЕЛНА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕНСКАТА СОСТОЈБА!

Во среда (29.08.2017) под влијание на влажна и посвежа воздушна маса од север времето во државава ќе биде претежно облачно и свежо на повеќе места со повремени врнежи од дожд. Локално ќе има услови за развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен северен ветер кој Долж Повардарието повремено ќе биде и засилен по интензитет.

Температурите на воздухот значително ќе опаднат (понекаде за дури околу 10тина степени) и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени додека во западните и северните предели температурите ќе бидат значително пониски.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

53 Прегледи

НАЈНОВА АНАЛИЗА: ПРОМЕНА НА ВРЕМЕНСКАТА СОСТОЈБА КАЈ НАС!

Утре (28.08.2017) времето во нашата држава и понатаму ќе се задржи претежно сончево и многу топло во попладневните часови со умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец кој повремено на некои места ќе се засилува по интензитет.

Во вечерните часови како и во текот на ноќта кон вторник од север облачноста ќе се зголемува и тоа поради спуштање на фронтално пореметување и особено во северната половина ќе има услови за локална појава на дожд и грмежи.

И утре (понеделник) ќе се задржи многу топло со максимални дневни температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 38 степени.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

72 Прегледи