ДОАЃА ДРАСТИЧЕН ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ! ДЕТАЛНА АНАЛИЗА

Како што најавивме крајот на овој тропски бран се наближува и ќе трае се до сабота навечер кога се очекува дестабилизирање на атмосферата и тоа поради продор на ЗНАЧИТЕЛНО ПСВЕЖА воздушна маса од северните географски широчини па така токму поради ова во сабота доцна попладне и вечерта ќе има локален развој на нестабилна облачност особено во источната половина на државава и оваа нестабилност ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи, засасилен ветер и сулови за појава на НЕВРЕМЕ со град.

Во сабота во текот на денот па и навечер ќе дува ЗАСИЛЕН ветер од југозападен правец меѓутоа во текот на ноќта кон недела почнување од северните предели ќе го менува правецот во северен со што ќе започне брзиот пад на температурите.

До сабота максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 41 степен под сенка додека на сонце истите ќе бидат многу повисоки и локално особено во најтоплите региони ќе с еискачуваат до околу па и над 55 степени.

Во недела променливо и МНОГУ ПОСВЕЖО со засилен северен ветер но и со сончеви периоди а особено наутро сеуште ќе има услови за слаб локален дожд.

Максималните температури во недела ќе се искачат во интервалот само од 20 до 28 степени со што падон на температурите за само еднавечер ќе биде ГОЛЕМ и истит еќе опаднат дури за повеќе од 10 степени.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

29 Прегледи

ГОЛЕМ СНЕГ И ДО 30 ЦМ СЕ ОЧЕКУВА НА ЕВРОПСКИТЕ АЛПИ!

Студениот воздух кој до крајот на оваа недела ќе се спушти најпрвин во централна Европа па потоа ќе се спушта и кон Апенинскиот и Балканскио Полуостров ќе предизвика дестабилизирање на Атмосферата на повеќе места а локално ќе има и НЕВРЕМЕ а како овој студен воздух ќе се спушта преку Европските алпи токму на овие места ќе предизвика ИНТЕНЗИВНИ СНЕЖНИ врнежи па во делови од Европските алпи до крајот на оваа недела се очекува снежна покривка дури и над 30 цм а локално и до 40 цм снег а температурите на овие места многу ќе с енамалат и ќе паднат под нулата.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

28 Прегледи

КРАЈ НА ТРОПСКИОТ БРАН: ДОАЃА ДРАСТИЧЕН ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ!

По овој ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ Африкански бран од сабота навечер следува ГОЛЕМА промена на времето проследена со засилен северен ветер и локално НЕВРЕМЕ.

Температурите на воздухот само преку ноќ се очекува да паднат дури за повеќе од 10 степени со што ова многу лошо ќе влијае врз граѓаните.

До вечерва следува детална анализа на времето поврзана со ГОЛЕМАТА промена на времето која што ни следува за викенодт но исто така ќе следува и ВОНРЕДНА БИОМЕТЕОРОЛОШКА ПРОГНОЗА.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

25 Прегледи

СЕДЕТЕ ДОМА: ЕКСТРЕМЕН ПЕКОЛ ВО МАКЕДОНИЈА И РЕГИОНОТ!

Како што и најавивме до сабота територијата на Македонија ќе биде под влијание на претежно сува и ЕКСТРЕМНО ТОПЛА воздушна маса која продира од северните предели на Африка и која ќе услови ЕКСТРЕМНО ВИСОКИ температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 41 степен под сенка додека на сонце истите локално ќе се искачат дуру до околу па и над 55 степени.

Овој ТРОПСКИ бран е МНОГУ ЛОШ по здравјето на луѓето па граѓаните се советуваат доколку не е потребно да не се ислегува на директна изложеност на сонце.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

42 Прегледи