ЦИКЛОН ВО НЕДЕЛА ЌЕ ДОНЕСЕ ВРНЕЖИ И ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ!

Во недела (03.09.2017) под влијание на циклонска активност од Средоземјето времето во нашата држава ќе биде променливо и нестабилно на повеќе места со поројни врнежи од дожд и грмежи особено попладнето. Локално процесите можно е да бидат ИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, сили електрични празнења, силен ветер и град.

Ќе дува засилен ветер и тоа во западните предели од југоѕападен а во источните од јужен правец додека максималната дневна температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 29 до 36 степени.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

47 Прегледи

АФРИКАНСКИ БРАН!

До сабота под влијание на многу топла воздушна маса која продира од северните предели на Африка времето во нашата држава ќе се задржи претежно стабилно и суво односно сончево и многу топло со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 36 степени додека најтопол ден ќе биде сабота кога температурите ќе се искачат во интервалот од 30 до 37 степени.

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

42 Прегледи