МАКЕДОНИЈА МРЗНЕ: НАСЕКАДЕ СЕ МЕРАТ МИНУСНИ ТЕМПЕРАТУРИ – ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ТЕМПЕРАТУРАТА ВО ВАШЕТО МЕСТО

Под влијание на студена и сува воздушна маса оваа вечер во државава владеат ниски температури на воздухот па така речиси насекаде истите се со негативна вредност.

Времето е ведро со мала локална облачност.

Утре (вторник) како што веќе најавивме ќе има повеќе облаци а има услови и за слаб локален снег.

Во продолжение погледнете ги измерените температури во државава вечерва во 22:00 часот:

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

 

43 Прегледи

НАЦИОНАЛНА ОКЕАНСКА И АТМОСФЕРСКА АДМИНИСТРАЦИЈА: ПОСЛЕДНИТЕ ЧЕТИРИ ГОДИНИ РЕКОРНО ТОПЛИ (АНАЛИЗА)

поред анализите кон ги направи Националната океанска и атмосферска администрација (NOOA) последните четири години гледнао на глобално ниво биле рекорно топли од 1880 година.

Покрај ова пак последниве неколку денови светот се соочува со екстремни временски прилики како големи суши, поплави, снежни невремиња, екстремни студови и топлини.

Со екстремно временски прилики се соочува и нашиот регион но и нашата држава како што се нагли промени на временската состојба од топло на ладно и обратно, екстремни количества на врнежи како и поплави а во 2016 година бевме сведоци и на разорно невреме кое го погоди Скопскиот регион во кое загинаа многу луѓе.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

27 Прегледи

МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ ПРОГНОЗИРА ПОНАТАМОШНО ЗАЛАДУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО (МНОГУ НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ)

Под влијание на значително постуден воздух од север во текот на следниот период времето во државава ќе биде стабилно и суво со исклучок на утре (вторник) кога ќе има услови за локално и за слабо провејување на снег.

Исто така брзината на ветерот понатаму ќе се намалува а поради зголемената влажност во воздухот по котлините ќе има услови за појава на магла и на ниска облачност.

Минималните температури на воздухот насекаде ќе се спуштаат во негатива и истите ќе се спуштаат во интервалот некаде од -10 до -2 степени додека на некои места може да се спуштат нешто под -10 степени.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот некаде од 0 до 8 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

27 Прегледи

ПРЕКРАСНА БЕЛА УБАВИНА ИДЕАЛНА ЗА СКИЈАЊЕ – ПОГЛЕДНЕТЕ КАКВА Е СИТУАЦИЈАТА НА ПОПОВА ШАПКА

Како што најавивме со денови однапред скијачкиот центар Попова Шапка доби и ЗНАЧИТЕЛНА БЕЛА покривка која значително ги зголеми условите за скијање на овој скијачки центар.

Снежната покривка на овој скијачки центар е околу па и нешто над 30тина цм што е идеално за скијање и лубителит на зимскиот сморт ќе биде ЖАЛНО доколку не го посетат овојпрекрасен скијачки центар во текот на следниот период.

Со оглед на тоа дека температурите ќе бидат ниски снежната покривка ќе се задржува и нема да има некое значително топење на истата.

Во продолжение погледнете ја ситуацијата на Попова Шапка на следните две фотографии кои навистина оставаат без здив:

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

91 Прегледи