ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ – ВИКЕНДОВ ДОКОЛКУ ПАТУВАТЕ НА ПЛАНИНИТЕ И СКИЈАЧКИТЕ ЦЕНТРИ КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ! ДЕТАЛИ

Почитувани граѓани со оглед на тоа дека овој викенд ни доаѓа изразена циклонска активност од југ додека во исто време од север ќе се спушта студена воздушна маса на повисоките места, планините, скијачките центри како и планинските превои ќе има поинтензивни снежни врнежи кој може да создадат проблеми во сообраќајот па најпрвин на возачите им препорачуваме да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ со цел да не дојде до несакана ситуација или незгода.

Ги предупредуваме и на граѓаните кој планираат овој викенд да го поминат во некој од скијачните центри или општо на планините каде што имаат викендици да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ каде се движат и да не одат на голема надморска височина со цел да не се најдат во незгодна ситуација и тоа поради интензивните снежни врнежи кој се очекуваат.

Ваквото предупредување е поради ветерот кој ќе биде доста изразен и истиот ќе условува снежни наноси.

Снежната покривка овој викенд на планините ЗНАЧИТЕЛНО ќе се зголеми и се очекува снежната покривка да се зголеми некаде за околу 20 до 30 сантиметри а понекаде дури и повеќе.

Исто така поради ниските темпратури ќе има појава на голомразица на повисоките места а особено на планините што значи и на ова треба да се обрати КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ .

29 Прегледи

СТУДЕН БРАН И ЦИКЛОН ДОАЃА НАД МАКЕДОНИЈА ОВОЈ ВИКЕНД – ОЧЕКУВАЈТЕ И ДОЖД И СНЕГ! АНАЛИЗА

Под влијание на циклонска активност и на студена воздушна маса која ќе се спушта од северните географски широчини за време на викендот кој ни доаѓа во нашата држава ќе има врнежи од дожд на ниските и врнежи од снег на повисоките места и на планините каде значително ќе се зголеми снежната покривка.

Поради овој студен бран повремено на запад, северозапад и север врнежи од снег ќе има и на местата со надморска височина помала од 1000 метри што значи снежната граница повремено ќе се спушта и во некои од котлините кој се на поголема надморска височина.

Врнежите ќе бидат со ПОИНТЕНЗИВЕН карактер. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен и од североисточен правец.

Максимумот на температурите на воздухот за време на овој викенд ќе се искачуваат во интервалот само од 4 до 10 степени во сабота додека во недела истите ќе се искачуваат во интервалот од 0 до 9 степени.

Поради ветерот на повисоките места и на планините ќе има појава на снежни наноси.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ .

31 Прегледи