ВНИМАНИЕ – ЈУГОЗАПАД И ЗАПАД ОЧЕКУВААТ НОВ СНЕГ – КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ ДОКОЛКУ ПАТУВАТЕ

Како што и претходно најавивме во моментов од југозапад кон нашата територија навлегува облачна воздушна маса кој оваа ноќ како и утре (четврток) на југозапад и на запад ќе услови нови врнежи од снег со слаб до умерен, локално и со умерен интензитет па така снежната покривка ќе се зголеми.

Поради ниските температури на воздухот кој ќе се спуштат во негатива ќе има појава на голомразица па така доколку патувате ве советуваме да бидете КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ со цел да не дојде до некоја несакана ситуација.

Исто така и на пешаците им препорачуваме да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ.

Да напоменеме уште дека поради ветерот особено на повисоките места и на планините можна е појава на снежни наноси.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

46 Прегледи

КРАЈНО ВНИМАНИЕ – МРЗНЕ! ОД ЈУГОЗАПАД ДОАЃААТ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ! АНАЛИЗА

Оваа ноќ температурите на воздухот значително опаѓаат и веќе на повеќе места се во негатива при што во ваква ситуација има појава на голомразица на патните правци па поради ова ги советуваме на возачите но и на пешаците да бидат КРАЈНО ВНИМАТЕЛНИ како се движат со цел да не дојде до некоја несакана ситуација.

Токму ова е поради дополнителното спуштање на студената воздушна маса од северните географски широчини.

Од друга страна пак од југозапад полека ни се приближува облачна воздушна маса но и снежни врнежи па така во втората половина од ноќта како и утре (четврток) на југозапад и запад ќе има врнежи од снег со слаб до умерен интензитет, понекаде истите може да бидат и со умерен интензитет при што во ваква ситуација ќе има зголемување на белата покривка.

Ќе започне да дува умерен ветер од северен правец кој повремено ќе се засилува во својот интензитет.

Минималните температури на воздухот ќе се спуштаат во интервалот од -7 до 2 степени додека максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од -1 до 8 степени во најтоплите региони.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

39 Прегледи

КРАЈНО ВНИМАНИЕ – НАДВОР ПОЧНУВА ДА МРЗНЕ: МНОГУ ВАЖНИ СОВЕТИ ОД ВАШИОТ МЕТЕОРОЛОГ

Почитувани со оглед на тоа дека температурите на воздухот постепено но значително опаѓаат со што до утрешното четврточно утро на многу места ќе се спуштат во негатива и истите ќе се спуштат во интервалот од -7 до 2 степени во најтоплите региони од државава ве советуваме да бидете КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ, еве зошто:

Поради ниските температури на воздухот ќе има појава на голомразица како на повисоките места и на планините така и во поголем дел од котлините па токму поради ова на возачите им препорачуваме да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ додека возат со цел да не дојде до несакана ситуација.

КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ треба да обратат и пешаците поради појавата на голомразица.

Инаку оваа ноќ поточно во втората половина од оваа ноќ како и утре (четврток) на југозапад и запад ќе има врнежи од снег со слаб до умерен интензитет а ќе запоќне да дува и умерен ветер од северен и од североисточен правец кој повремено ќе се засилува по интензитет.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

35 Прегледи

ЕКСКЛУЗИВНО – МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ ИЗЛЕГУВА СО АНАЛИЗА ДАЛИ ПОНАТАМУ МОЖЕ ДА ОЧЕКУВАМЕ СЛИЧНО СНЕЖНО НЕВРЕМЕ

Почитувани граѓани во текот на изминатото дено – ноќие југозападна и западна Македонија беа сведоци на големо снежно невреме проследено со многу интензивни врнежи од снег а на југозапад истиот беше проследен дури и со појава на грмежи.

Низ котлините на овој дел од државата паѓаше доста влажен снег кој поради тежината услови понекаде прекин на електричната енергија и прекин на снабдувањето на водата додека на патот Дебар – Маврово се регистрирани дури ве лавини во кој за среќа нема повредени граѓани.

Што д аочекуваме понатаму со времето и колку се шансите ваквата ситуација да се повтори?!

Според моменталните анализи кој ние ги направивме укажуваат на тоа дека за време на викендот кој ни доаѓа максималните дневни температури ќе бидат во значителен пораст и тоа особено во недела па така сето ова ќе услови топење на снежната покривка со што и понатаму ќе растат условите за зголемување на нивоата на водотеците и езерата низ Македонија.

Нов влажен и постуден бран може д аочекуваме уште од самиот почеток на следната недела проследен со врнежи од дожд и снег како и со повторно зголемување на снежната покривка.

Сепак овие анализи се сеуште доволно нејасни со што ќе мора да ги разгледаме и следните нови анализи кој ќе излезат и се ќе иде појасно што може да се очекува.

Ние континуирано ќе ја следиме ситуацијата на временската состојба и развојот на истата и навремено ќе ве информираме ( по потреба и предупредиме).

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

44 Прегледи

НАЈНОВА АНАЛИЗА – НОВ ВЛАЖЕН БРАН ВЕЌЕ ОД САМИОТ ПОЧЕТОК НА СЛЕДНАТА НЕДЕЛА

Според моменталните анализи кој ние ги направивме нов влажен бран кој би условив нови врнежи од дожд и снег и повторно зголемување на снежната покривка се очекува веќе од самиот почеток на следната недела или од понеделник.

Инаку пред тоа за време на викендот ќе имаме преодно затоплување на времето со значителен пораст на дневните максимални температури на воздухот што ќе услови топење на снежната покривка а со ова растат условите за натамошно зголемување на водотеците и езерата низ државава но сепак допрва ќе анализираме дали би имало услови за нивно евентуално излевање.

Со нови и обновени информации околу ова очекувајте овие денови.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

23 Прегледи

СПРЕМЕТЕ СЕ – ТЕМПЕРАТУРИТЕ ПАЃААТ ВО НЕГАТИВА, ЌЕ МРЗНЕ А ЌЕ ПРОВЕЈУВА СНЕГ И НАТАМУ (АНАЛИЗА)

Поради понатамошно спуштање на студена воздушна од северните географски широчини доцна попладнево и вечерва температурите на воздухот значително ќе опаѓаат така да истите веќе ќе се спуштат во негатива со што треба да обратете крајна претпазливост на влажните коловози а поради ова крајно внимание треба да обратат и пешаците.

Особено на запад ќе провејува и снег а таквата ситуација ќе се задржи и утре (четврток) што значи повремени послаби врнежи од снег ќе има на запад и на југозапад.

До утре (среда) наутро температурите на воздухот ќе се спуштат во интервалот од -7 до 2 степени додека максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 0 до 8 степени.

Ќе започне да дува и умерен северен и североисточен ветер кој повремено ќе се засилува по интензитет.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

29 Прегледи

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ЈА ЗАФАТИ ЗАПАДНА И ЈУГОЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА ПРОСЛЕДЕНО СО ГРМЕЖИ! ИМА МНОГУ ПРОБЛЕМИ

Во текот на изминатото дено – ноќие западна ио југозападна Македонија како што и најавивме ги зафати вистинско снежно невреме проследено со ИНТЕНЗИВНИ снежни врнежи кој на југозапад дури беа проследени и со појава на грмежи.

Низ котлините снегот беше доста влажен поради што истиот во делови од запад и југозапад услови и прекин на електричната енергија а многу граѓани сеуште се борат со недостаток на вода.

Премногу е отежнат сообраќајот на патните правци додека целосно во прекин беше и патот Маврово – Дебар поради пад на лавина во која за среќа нема повредени граѓани.

Ваквата ситуација е поради силниот и моќен циклон кој ја зафати југозападна и западна Македонија. Снегот на скијачките центри веќе достигнува половина метар па дури и повеќе.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

33 Прегледи