ЕКСКЛУЗИВНА АНАЛИЗА НА ВАШИОТ МЕТЕОРОЛОГ: ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО НАСТАНА СНЕЖНОТО НЕВРЕМЕ ПРОСЛЕДЕНО СО ГРОМОВИ И ГРМЕЖИ

Почитувани граѓани и сограѓани во вторникот на 13ти Февруари бевме сведоци на снежно невреме ја зафати западна и југозападна Македонија које услови интензивни снежни врнежи кои во котлините на овој дел од државава беше доста влажен и тежок што услови многу проблеми и прекин на електричната енергија како и прекин на снабдувањето со вода.

Интересно и за многу граѓани несватливо е тоа што покрај овој циклон и интензивни снежни врнежи во југопзападна Македонија се појавија електрични празнења и грмежи за време на интензивните снежни врнежи па еве анализа зошто токму настана токму ова:

Над Медитеранот владееше доста топол воздух исто така над нашата држава и изразено јужно и југозападно воздушно струење а во исто време од север се спушташе многу постудена воздушна маса и кога токму овие две воздушни маси (топлата и студената) се судрија една со друга настана вознемирување на атмосферските тела при што во југозападна Македонија се појави нестабилност проследена со интензивни снежни врнежи, електрични празнења и грмежи.

Во овој дел на државата наврна огромна количина на снег па така во Мавроскиот регион наврнаа дури преку 70 сантиметри снег.

Делови од овој дел на државата дури и сеуте повремено немаат снабдување со електричната енергија и има прекини на истата.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

45 Прегледи

ДАЛИ СЕ СПРЕМА НЕШТО ВОЗБУДЛИВО НА КРАЈОТ ОД ОВОЈ И ПОЧЕТОКОТ НА СЛЕДНИОТ МЕСЕЦ?! АНАЛИЗА

Почитувани според моменталните анализи кој ние ги направивме укажуваат на тоа дека кон крајот на овој и почетокот на следниот месец над нашите краишта би се случувало нешто возбудливо и многу интересно.

Станува збор за спуштање на поларните јадра од северот и североистокот на Европскиот континент кој би условиле продор на поларен воздух и многу ниски температури на воздухот кој би биле невообичаено ниски за тој дел од годината и многу пониски од просечните за истиот тој дел од годината.

Секако доколку овој продор навистина продре до нашите краишта би се формирал и секундарен циклонски систем кој би условил и поинтензивни снежни врнежи.

НАПОМЕНА: Со оглед на тоа дека станува збор за подолгорочна прогноза промени на истата се сеуште и тоа како можни па затоа ова да не се зема здраво за готово но сепак поради тоа што станува збор за многу интересна ситуација решивме да дадеме една ваква неофицијална информација.

За нови, детални и обновени прогнози околу ова ќе објавуваме понатаму во следните денови па навремено ќе бидете информирани за секоја ново – настанатаљ временска состојба над нашите краишта.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

31 Прегледи

ПРОЛЕТ ВО МАКЕДОНИЈА – МНОГУ СОНЦЕ И ТОПЛИНА, ИЗМЕРЕНИ 16 °C!

Како што најавивме претходно во Македонија на првиот ден од овој викенд владее релативно пролетно време на повеќе места низ државава каде температурите на воздухот се искачија до околу а понекад еи над 10 °C.

Најтопло е во југоисточните предели од државава па така во Гевгелија се измерени дури пролетни 16 °C.

Топлото време веќе овозможува значително топење на снежната покривка на југозапад и запад низ повисоките котлини каде го има како и на повисоките места и на планините.

Уште да напоменеме дека сето ова е поради влијание на значително потоплата воздушна маса која продира од јужните географски широчини.

Во продолжение погледнете ги денешните саботни максимални дневни температури на воздухот во државава измерени во 13:00 часот:

 

Maximum temperature in 24h. 02/17/2018 at 12:00 UTC
(18 of 18 stations)
1 Gevgelija (Macedonia, The Republic of) 15.8 °C
2 Strumica (Macedonia, The Republic of) 11.8 °C
3 Demir Kapija (Macedonia, The Republic of) 11.4 °C
4 Berovo (Macedonia, The Republic of) 11.0 °C
5 Skopje-Zajceprid (Macedonia, The Republic of) 11.0 °C
6 Skopje-Petrovec (Macedonia, The Republic of) 10.5 °C
7 Prilep (Macedonia, The Republic of) 10.2 °C
8 Bitola (Macedonia, The Republic of) 10.0 °C
9 Kriva Palanka (Macedonia, The Republic of) 9.6 °C
10 Stip (Macedonia, The Republic of) 9.2 °C
11 Vinica-Pgc (Macedonia, The Republic of) 8.6 °C
12 Tetovo (Macedonia, The Republic of) 8.4 °C
13 Topolcani-Pgc (Macedonia, The Republic of) 8.4 °C
14 Pretor-Pgc (Macedonia, The Republic of) 8.0 °C
15 Ohrid-Aerodrome (Macedonia, The Republic of) 7.6 °C
16 Gjuriste-Pgc (Macedonia, The Republic of) 7.2 °C
17 Pozarane-Pgc (Macedonia, The Republic of) 7.1 °C
18 Ohrid (Macedonia, The Republic of) 6.7 °C

 

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

49 Прегледи

ИСКОРИСТЕТЕ ГО ПРЕКРАСНОТО СОНЧЕВО И ТОПЛО ВРЕМЕ – СЕ СПРЕМА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО!

Почитувани со оглед на тоа дека веќе е најавена промената на времето која веќе ќе ја осеќаме уште од утрешниот неделен ден со зголемување на облачноста со што веќе од утрешната ноќ кон понеделник следува период на променливо време со повремени врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините а повремено услови за повремени врнежи од дожд и снег или влажен снег ќе има и во некои од повисоките котлини на северот, западот и истокот на државава.

Поради ваквата ситуација ви советуваме МАКСИМАЛНО да го истокистете сончевото и топло време кое ќе го имаме се до крајот на денешниот саботен ден.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот дури некаде од 9 до 16 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

27 Прегледи

ДОАЃА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО – СЛЕДУВА ЦИКЛОНАЛЕН ПЕРИОД: ДЕТАЛНА АНАЛИЗА

Овој викенд како што најавивме имаме претежно сончева сабота иако ќе има појава и на мала локална облачност во текот на денов. Меѓутоа ноќта која ни доаѓа кон утрешниот ден (недела) како и утре – недела облачноста значително ќе се зголеми и времето ќе биде претежно облачно иако можни се и пократки сончеви периоди понекаде но ќе остане релативно суво времето се до доцна попладнето и вечерта како и ноќта кон понеделник ќе има слаби локални врнежи од дожд на ниските и снег на повисоките места и на планините.

На север и запад од државава услови за провејување на снег ќе има и во некои од котлините но истиот и доколку би се случил би бил релативно влажен.

Потоа од понеделник па натаму следува период на променливо време со повремени врнежи од дожд и снег на повисоките места и планините. Повремено услови за повремени врнежи од дожд и снег или влажен снег ќе има и на повисоките котлини особено на запад и север од државава.

Температурите на воздухот ќе бидат во опаѓање но сепак нема д абиде премногу студено и истите ќе бидат релативно во позитива во текот на денот и истите ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 11 степени.

Снежната покривка особено на планините ќе се зголеми.

За време на овој временски период ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец кој повремено ќе се засилува по интензитет.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

43 Прегледи

ЗНАЧИТЕЛНО ЗАТОПЛУВАЊЕ – ТЕМПЕРАТУРИ ДУРИ ЗА ОКОЛУ 10 СТЕПЕНИ ПОВИСОКИ ОД НОРМАЛНИТЕ! АНАЛИЗА

Под влијание на значително потопла воздушна маса која веќе започна да продира од јужните географски широчини овој викенд ќе услови значителен пораст на температурите на воздухот па така максималнит едневни температури ќе се искачуваат во интервалот дури од 9 до 16 степени во централните и во југоисточните предели на државава.

Сето ова ќе услови значително топење на снежната покривка како низ котлините на југозапад и на запад така и на повисоките места и на планините. Поради ваквата ситуација ќе се зголемат условите за зголемување на водотеците и на нивоата на езерата во државава.

Денот сабота ни носи повеќе сонце иако ќе има и мала до умерена локална облачност додека недела значително повеќе облаци а доцна попладнето и вечерта и услови за локални послаби врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините. Во текот на ноќта недела кон понеделник услови за дожд и снег или влажен снег ќе има услови и во некои од котлините на северот, северозапад и западот на државава.

Да напоменеме дека температурите на воздухот овој викенд ќе бидат дури за 10 степени повисоки од нормалните за овој зимски период од годината.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

30 Прегледи