НАЈНОВИ ДЕТАЛИ – ПОЛАРЕН БРАН И СНЕГ МУ СЕ ЗАКАНУВААТ НА ЦЕЛИОТ БАЛКАН!

Почитувани граѓани како што претходно информиравме од самиот крај на оваа и почетокот на следната недела буквално целиот Балкански Полуостров вклучувајќи ја и нашата држава ќе бидат зафатени од поларен бран кој ќе се спушта од Арктикот и истиот ќе услови снежни врнежи, ГОЛЕМО зголемување на снежната покривка и МНОГУ НИСКИ температури на воздухот кој понекаде на Балканот ќче се спуштат дури и под -20 степени.

Тоа можете да го погледнете на следната метеоролошка карта направена од вечерашните анализи (најнови):

Ова се температури далеку под просекот и доколку ситуацијата и развојот на времето продолжи токму вака и понатаму од наша страна ќе бид еојавена ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА.

Го потсетуваме сите граѓани дека сеуште се работи за НЕОФИЦИЈАЛНИ информации. Континуирано ќе с еследи секој нов развој на времето и ќе ве информираме редовно.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

 

51 Прегледи

КРАЈНО БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ ДОКОЛКУ ОДЕТЕ ВО ПЛАНИНА – ВЕЌЕ ИМА ЕДЕН МЕТАР СНЕГ!

Интензивните снежни врнежи кои во изминатиот период ги зафатија планинските и повисоките предели на државава и тоа особено на западот условија ЗНАЧИТЕЛНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ на снежната покривка која веќе на високите планини достигнува речиси дури до околу еден метар.

На скијачките центри пак снежната покривка изнесува околу половина метар па и повеќе.

Со ова условите за скијање се идеални но секако во ваква ситуација на посетителите на скијачките центри им препорачуваме да бидат КРАЈНО ВНИМАТЕЛНИ каде и како се движат и тоа особено поради опасност од појава на лавини пораги големото количество на снег кој го има на планините со голема надморска височина.

Со оглед на тоа дека и следниот период ќе биде врнежлив ќе има понатамошно зголемување на снежната покривка.

 

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

50 Прегледи

ПРВИЧНИ ИНФОРМАЦИИ – НЕМА КРАЈ НА ЗИМАТА! МОЖЕН ПОЛАРЕН УДАР НА БАЛКАНОТ!

Премногу е рано да и се каже збогум на зимата, иако многу од вас тоа го очекува.

Сепак според најновите анализи кој ние ги направивме укажуваат на тоа дека на самиот крај од оваа и почетокот на следната недела од Арктикот кон Балканскиот Полуостров бисе спуштит ПОЛАРЕН воздушен бран кој би условил снежни врнежи како и МНОГУ НИСКИ температури на воздухот (истите би биле далеку под просекот за овој дел од годината).

Очекуваните температури би се спуштиле некаде до околу -15 степени а понекаде дури и до околу -20 степени особено во Хрватска и во Босна и Херцеговина како и во соседна Србија.

Овој бран би се спуштил и до нашите краишта условувајќи снежни врнежи и значително зголемување на белата покривка.

Ситуацијата КОНТИНУИРАНО ќе ја следиме па поради тоа овие информации се сеуште НЕОФИЦИЈАЛНИ и првични.

За секоја ново – настаната временска ситуација навремено ќе ве информираме.

Во секој случај пред нас е МНОГУ ВОЗБУДЛИВ период.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

39 Прегледи

НА ВРНЕЖИТЕ ИМ НЕМА КРАЈ – ДОАЃААТ НОВИ! ДОЖД И СНЕГ, ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА БЕЛАТА ПОКРИВКА! ДЕТАЛИ

Под влијание на серија влажни воздушни бранови поради влијанието на циклонската активност со центар во Медитеранот до крајот на денов и претстојната ноќ ќе има повремени локални врнежи од дожд особено во западната половина од државава. На повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег каде ќе продолжи зголемувањето на снежната покривка.

Особено вечерва и ноќеска кон утрешниот ден (среда) на местата со надморска височина од 500 – 600 метри понекаде ќе има услови и за врнежи од дожд и снег или влажен снег и тоа особено на запад.

Ќе дува умерен додека Долж Повардарието и на исток повремено засилен ветер од југоисточен правец додека максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 11 степени.

Продолжува периодот на променливо време со чести врнежи.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

47 Прегледи