БАЛКАНОТ СЕ СПРЕМА – СЕ АКТИВИРААТ МЕТЕОАЛАРМИТЕ! МНОГУ СНЕГ И ПОЛАРНИ СТУДОВИ!

Балканот веќе се спрема за претстојниот ЕКСТРЕМНО СТУДЕН бран кој се спушта од Арктикот.

Во Хрватска и во Босна и во Херцеговина веќе се активира портокаловиот и црвениот метеоаларм кој укажува на ЕКСТРЕМНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ.

Целиот регион ќе биде зафатен од овој ЕКСТРЕМНО СТУДЕН БРАН веќе од овој викенд па во текот на следната недела во Словенија, Босна, Хрватска, Црна Гора и во Србија температурите на воздухот ќе се спуштаат ДЛАБОКО ПОД НУЛАТА, понекаде во овие држави истите се очекува да се спуштат дури до околу -25 степени посебно на високите места и на планините.

Сето ова ќе биде проследено со МНОГУ СНЕГ па во регионот и покрај тоа што има МНОГУ СНЕГ се очекуваат нови дополнителни преку 30 – 40 сантиметри снег.

Овој бран ќе стигне и во нашата држава но сеуште се разгледуваат анализите со колкав интензитет ќе биде истиот. Наскоро очекувајте детална анализа.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

41 Прегледи

КРАЈНА ПРЕТПАСЛИВОСТ: ИНТЕНЗИВНИ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ И ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ! ПОГЛЕДНЕТЕ СИТУАЦИЈА

Територијата на нашата држава подпадна под влијание на нов влажен воздушен бран од Медитеранот па така особено на запад и југозапад има врнежи од дожд на ниските места додека на планините со надморска височина од над 1000 метри има врнежи од снег.

Поради интензивните снежни врнежи во западните планински предели снежната покривка постојано расте.

Поради интензивни врнежи од снег на планиските премини Маврово и Стража воведена е забрана за движење на тешки товарни возила.

КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ: На возачите им препорачуваме доколку патуваат кон овие планински превои да бидат КРАЈНО ВНИМАТЕЛНИ и да не се движат со голема брзина за да не дојде до несакана ситуација.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

 

23 Прегледи

ОФИЦИЈАЛНО: ЦЕЛИОТ БАЛКАН ЌЕ ГО ПОГОДИ ПОЛАРЕН БРАН! ТЕМПЕРАТУРИ ДУРИ И ДО -25°C! ДЕТАЛИ

Како што веќе информиравме дека полека Балканскиот Полуостров го зафаќа снежен бран каде веќе во Босна и Хрватска паѓа снег па така ќе продолжи и во следниот период.

Исто така како што и најавивме веќе уште од сабота од Арктикот кон Балканскиот Полуостров ќе се спушта ПОЛАРНА ВОЗДУШНА маса која ќе услови нови снежни врнежи, ГОЛЕМО ЗГОЛЕМУВАЊЕ на снежната покривка и ЕКСТРЕМНО НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ на воздухот кој ќе се спуштат МНОГУ ДЛАБОКО под нулата.

Во делови од Балканот температрите на воздухот особено на почетокот на следната недела ќе се спуштат дури и под -25°C.

Овој поларен бран ќе ја зафати и нашата држава условувајќи најпрвин врнежи од дожд на ниските и снег на повисоките места и на планините. Како ќе се спушта поларниот бран се повеќе така и врнежите од дожд ќе поминуваат во снег и на ниските места.

Според моменталните анализи во најголем дел од нашата држава ќе се формира снежна покривка.

Ексклузивна и детална анализа само за Македонија околу овој поларен бран очекувајте наскоро.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

40 Прегледи

БАЛКАНОТ ЗАПОЧНА ДА ГО ЗАФАЌА СНЕЖНИОТ БРАН – СНЕГ ВО ХРВАТСКА И ВО БОСНА!

Студениот бран веќе започна да го зафаќа Балканскиот Полуостров но како што веќе најавивме вистинскиот студ доаѓа од овој викенд.

Снег врне во Хрватска и во Босна каде до утре (четврток) ќе има ЗНАЧИТЕЛНО зголемување на снежната покривка па така најголемиот дел од овие две држави ќе бидат под снежна покривка.

Ова утро под снежни врнежи и бела покривка осабна и главниот град на Босна Сараево.

Снежни врнежи ќе има и во следните денови со што се очекува понатамошно зголемување на снежната покривка но сепак нови детали околу ова следуваат наскоро.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

34 Прегледи

НОВИ ВРНЕЖИ ДОАЃААТ КОН МАКЕДОНИЈА, ЌЕ БИДАТ ПОИНТЕНЗИВНИ! ДЕТАЛНА АНАЛИЗА

Под влијание на циклонска активност која е со центар во Медитеранот денес (среда) особено од пладневните часови ќе има врнежи од дожд најпрвин во западните а потоа и во поголем дел од државава. На планините со надморска височина од над 1200 метри ќе има врнежи од снег каде ќе продолжи зголемувањето на снежната покривка.

На некои места особено на запад а потоа и на исток врнежите ќе бидат нешто ПОИНТЕНЗИВНИ каде вкупното количество на врнежи ќе достигне некаде до околу 20 л/м2.

Ќе дува умерен ветер од источен и од југоисточен правец кој на исток и Долж Повардарието повремено ќе се засилува по интензитет додека максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 11 степени.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Почитувани граѓани и сограѓани одсега па натаму преку најшиот најголем метеоролошки медиум во Македонија можете да ја рекламирате вашата фирма. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил. СЛАВЧО ПОПОСКИ.

35 Прегледи