Entries by Славчо Попоски

ЕДИНСТВЕНО САМО НА МЕТЕОМАКС: НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ!

Почитувани во текот на веќе изминатата недела бевме сведоци на висински циклон кој веќе многу добро го објаснивме како и зошто настанува и што условува во овој топол период од годината. Овој висински циклон го носеше името ВЛАДИМИР. Токму овој висински циклон услови на повеќе места развој на нестабилност проследена со поројни врнежи од дожд, […]

207 Прегледи

НАЈНОВА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТ НА МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ! ЕВЕ ШТО СЛЕДУВА ОД ВРЕМЕТО

Во текот на денешниот понеделнички ден во нашата држава ќе продолжи многу топлото време кое ќе биде летно со летни температури на воздухто. Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност а ќе продолжи да дува и слаб до умерен ветер од северен правец. Во попладневните часови особено на планинските места како и […]

699 Прегледи

НЕДЕЛА – ДЕН ЗА ИЗЛЕТ: ЕВЕ КАКВО ВРЕМЕ НЕ ЧЕКА

Во текот на утрешниот неделен ден во државава времето ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот а не се исклучува можноста и за […]

1716 Прегледи

МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ: ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО ДА ОЧЕКУВАТЕ ОД ВРЕМЕТО И ДАЛИ ЌЕ ВРНЕ

Почитувани граѓани во текот на денешното попладне и рано навечер ќе има делумно дестабилизирање на времето. Во планинските места како и во оние населени места кој се во близина на планините има услови за локален развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот а во ваква […]

2499 Прегледи

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА: СЕРИЈА НА ЗЕМЈОТРЕСИ УТРИНАВА ВО ОХРИДСКО – ПРЕСПАНСКИОТ РЕГИОН!

Во текот на изминатата ноќ поточно во раните утрински часови серија на земјотреси ги вознемирија жителите на Охрид и Преспа. Најсилниот потрес е со интензитет од 3.2 степени според Рихтеровата скала. Се надеваме дека понатаму тлото ќе се смири и ќе нема нови потреси. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде […]

3344 Прегледи

СЛЕДУВА ЗНАЧИТЕЛЕН ПОРАСТ НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ: НАЈНОВА АНАЛИЗА НА ПОПОСКИ

Во текот на денешниот саботен ден максималните дневни температури на воздухот ќе бележат тенденција на значителен пораст а времето во државава ќе биде сончево со мала локална облачност а ќе дува и слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Во попладневните часови на планинските места како и во оние населени места кој се во […]

1665 Прегледи

МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ СО НАЈАВА: МЕТЕОРОЛОГИЈАТА ВО МАКЕДОНИЈА ОДИ НАПРЕД! ДЕТАЛИ

Почитувани граѓани на мојот офоцијален фејсбук профил пред некое време најавив дека метеорологијата во државава напредува и оди напред а сега се огласувам и низ медиумите во државава, се работи околу имињата на циклонските системи кој се почесто ја зафаќаат нашата држава како и регионот. Како што можевте да видите во текот на изминатиот период […]

2655 Прегледи

АНАЛИЗА НА МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ: ПОГЛЕДНЕТЕ КАДЕ ДА ОЧЕКУВАТЕ ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ

Во текот на попладневните часови ќе има делумно дестабилизирање на атмосферата иако како што кажавме сепак овие процеси нема да бидат многу интензивни како изминатите денови. Особено на запад а локално и во останатите предели на државава особено на исток ќе има услови за локален развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со краткотраен […]

1913 Прегледи

НАЈНОВО: ВЛАДИМИР ЌЕ ГО НАМАЛИ ВЛИЈАНИЕТО: СЛЕДУВА ЗНАЧИТЕЛЕН ПОРАСТ НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ!

Во текот на следните денови циклонот ВЛАДИМИР ќе го намали своето влијание во нашата држава па така и атмосферата ќе биде нешто постабилна и посмирена иако и не целосно стабилна. Во текот на следните денови времето ќе биде претежно сончево и постабилно со значителен пораст на температурите на воздухот кој ќе бидат ЛЕТНИ. И покрај […]

3374 Прегледи

ЦИКЛОНОТ ВЛАДИМИР БЕСНЕЕ НИЗ МАКЕДОНИЈА: НОВО ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ ЈА ЗАФАТИ ДРЖАВАВА!

Попладнево под влијание на циклонот ВЛАДИМИР имавме променливо облачно и нестабилно време на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засиленување наветерот. Најизразена нестабилност имаше во Беровскиот регион каде имаше и појава на НЕВРЕМЕ кое беше проследено со поинтензивен пороен дожд, електрични празнења, засилен ветер и појава на град. Денес (четврток) нестабилната и влажна воздушна […]

3686 Прегледи