НАЈНОВИ ДЕТАЛИ ОКОЛУ ВРЕМЕНСКАТА СОСТОЈБА – ПОПОСКИ СО ПРОГНОЗА ЗА СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ

Продолжува периодот на претежно стабилно и топло време, односно времето и понатаму ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност додека за време на викендот ќе засилува ветерот од северен правец.

Особено на планинските места ќе има услови за локален краткотраен дожд проследен со ретки грмежи.

Максимумот на температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени.

УВ ИНДЕКСОТ денес и утре (петок) ќе изнесува 9 додека за време на викендот ќе има ЕКСТРЕМНА вредност и ќе изнесува од 10 до 11.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба – СЛАВЧО ПОПОСКИ.

 

490 Прегледи

ВО ЖИВО СЕ СЛЕДИ ВРЕМЕТО СО ПОПОСКИ: НА ЗАПАД ИМА НЕСТАБИЛНОСТ, РЕГИСТРИРАН Е И ГРАД! ДЕТАЛИ

Во овие попладневни часови како што беше и најавено а и како што беше сосема очекувано западните предели посебно оние планински места и населените места кој се наоѓаат во близина на планините се под влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса која условува пороен дожд, грмежи, засилен ветер, електрични празнења а на планините е регистрирана и локална појава на град.

Нестабилност ќе се задржи и понатаму поточно до крајот на денот и исто така ќе биде проследена со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер, електрични празнења а има услови и за локална појава на град.

Иста временска систуација може да очекуваме и во текот на утрешниот петочен ден а тоа значи попладнето на запад и тоа на планините и во населените планински места ќе има локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер, електрични празнења а има услови и за локална појава на град.

Како што претходно најавивме утре (петок) ќе биде најтопло кога максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 33 – 34 степени.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

 

1808 Прегледи

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА НЕСТАБИЛНОСТ, ДОЖД, ГРМЕЖИ И ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ!

Во текот на попладнево како и утре (петок) попладне во западните планински предели како и во оние населени места кој се во близина на планините ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер а не се исклучува можноста и за нешто поинтензивни атмосферски процеси кој ќе бидат проследени со електрични празнења и услови за појава на град.

Со ова западните предели како и југозападот од државава влегува во ЖОЛТА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА ФАЗА поради опасност од локално НЕВРЕМЕ.

Сето ова се случува поради значително загреаната атмосфера како и поради многу високите температури на воздухот и екстремно високиот УВ ИНДЕКС.

Во случај на вакви атмосферски појави во овие предели од државава ВНИМАНИЕ.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

2931 Прегледи

АТМОСФЕРАТА МНОГУ СЕ ЗАГРЕВА – РАСТАТ УСЛОВИТЕ ЗА НЕСТАБИЛНОСТ И НЕВРЕМЕ!

Во текот на денешниот четврточен ден времето во државава ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер претежно од северен правец.

Во попладневните часови особено во планинските предели како и на оние населени места кој се во близина на планините и тоа особено на запад ќе има услови за локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално не се исклучува можноста и за нешто поинтензивни атмосферски процеси проследени со електрични празнења и услови за појава на град.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 32 степени.

Понатаму услови з алокално НЕВРЕМЕ ќе има и за време на викендот кој доаѓа како и на почетокот од следната недела.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

2477 Прегледи

МЕТЕОМАКС И МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ ЗАПОЧНУВААТ ГОЛЕМА СОРАБОТКА СО НОВ ТЕЛЕВИЗИСКИ МЕДИУМ!

Почитувани граѓани најголемиот метеоролошки медиум во државава Метеомакс и метеорологот Попоски започнуваат ГОЛЕМА СОРАБОТКА со нов телевизиски медиум.

Метеорологот Попоски и покрај тоа што се појавува во повеќе телевизиски медиуми со цел да ги предупредува граѓанит еза евентуално невреме одсега па натаму поточно од следната недела (понеделник) ќе може да го гледате и на националната прилепска телевизија Канал Визија.

Повеќе детали околу ова наскоро.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

2418 Прегледи

АНАЛИЗА НА МЕТЕОРОЛОГ ПОПОСКИ: ОПАСНОСТ ОД НЕВРЕМЕ ПОРАДИ ЗАГРЕАНАТА АТМОСФЕРА ПОНАТАМУ!

Понатаму атмосферата значително ќе се загрева поради Африканскиот бран и многу високите температури на воздухот како и поради ЕКСТРЕМНО ВИСОКИОТ УВ ИНДЕКС, од друга страна пак истата и полека се повеќе и повеќе ќе се дестабилизира од викендот кој ни доаѓа па така и на повеќе места разват условите за врнежи и за грмежи како и за ПОИНТЕНЗИВНИ АТМОСФЕРСКИ ПРОЦЕСИ (НЕВРЕМЕ).

Ние понатаму детално ќе ја анализираме ситуацијата и развојот на временската состојба над нашата држава и за многу скоро време ќе излеземе и со конечка прогноза околу ова а доколку треба и со ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

5344 Прегледи

БИДЕТЕ КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ И РАЗЛАДУВАЈТЕ СЕ: АФРИЧКИ БРАН ВО ДРЖАВАВА! ДЕТАЛИ

Во текот на следните неколку денови а особено до петок граѓаните да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ и да пијат што повеќе течности а доколку излегуваат со себе ЗАДОЛЖИТЕЛНО да понесат заштитна опрема и тоа капа и наочари за сонце.

Старите и изнемоштени лица ги советуваме во НИКОЈ СЛУЧАЈ да не се движат и да не бидат изложени врз сончевото зрачење и тоа во периодот некаде од 10 до 18 часот.

Токму ова предупредување го издаваме поради Африканскиот бран кој ја зафати нашата држава и кој максимумот ќе го достигне во петок кога ќе биде и најтопло кога максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 33 – 34 степени.

Во текот на попладневните часови особено на планинските места но и во оние населени места кој се во близина на планините ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот а не се исклучува можноста и за ретка појава на град.

УВ ИНДЕКСОТ ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА ВРЕДНОСТ и ќе има коефициент некаде од 10 до 11.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

2861 Прегледи

ВИСТИНСКО ЛЕТО: ТЕМПЕРАТУРИТЕ РАСТАТ – НАЈНОВИ ДЕТАЛИ

Продолжува понатамошниот раст на температурите на воздухот.

Во текот на денешниот ден (среда) времето во државава ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност.

Во текот на попладневните часови особено на планинските места и во оние населени места кој се во близина на планините и тоа особено на запад и на југоисток ќе има услови за локална појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.

Температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 32 степени.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

1390 Прегледи

МЕТЕО АНАЛИЗА НА ПОПОСКИ: ВНИМАВАЈТЕ – ТОПОЛ БРАН! НАЈТОПОЛ ДЕН ПЕТОК! ДЕТАЛИ

Како што претходно најавивме територијата на државава веќе навлезе во значително потоплата воздушна маса која продира од јужните географски широчини.

Оваа топла маса својот максимум ќе го достигне некаде во петок кога максималните температури на воздухот ќе бидат МНОГУ ВИСОКИ и истите ќе се искачуваат во интервалот некаде од 26 до 33 – 34 степени.

Сосема мал пад на температурите на воздухот ќе има за време на викендот но сепак и покрај ова останува МНОГУ ТОПЛО и понатаму.

УВ ИНДЕКСОТ ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА ВРЕДНОСТ и ќе има коефициент од 10 до 11.

На граѓаните ги советуваме и предупредуваме доколку излегуваат ЗАДОЛЖИТЕЛНО со себе да си понесат заштитна опрама односно капа и наочари за сонце и да пијат што повеќе течности.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

2465 Прегледи

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: ВНИМАВАЈТЕ – УВ ИНДЕКСОТ ЕКСТРЕМНО ВИСОК: КОЕФИЦИЕНТ 10 – 11! ДЕТАЛИ

Почитувани додека некои од другите метеролошки медиуми па и институции кој КОНТИНУИРАНО ги користат лагите и го лажат народот за секое метеоролошко случување па така истото се случува и во текот на овој летен период од годината и тоа во поглед на УВ ИНДЕКСОТ (СОНЧЕВОТО ЗРАЧЕЊЕ).

Станува збор околу тоа дека во текот на следните денови како што веќе најавивме и ифнормиравме територијата на нашата држава ќе биде под влијание на значително потопла воздушна маса која продира од јужните географски широчини и истата ќе услови позначителен пораст на температурите на воздухот во текот на следните денови кој ќе се искачуваат во интервалот некаде од 25 до 33 – 34 степени.

Времето ќе биде претежно сончево со мала локална облачност додека во попладневните часови има услови за локална појава на краткотраен пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот а не се исклучува можноста и за редок град.

Токму ова ќе услови и ЕКСТРЕМНО ВИСОК УВ ИНДЕКС кој ќе има коефицитен некаде од 10 до 11 па така на граѓаните ги советуваме и предупредуваме доколку излегуваат ЗАДОЛЖИТЕЛНО со себе да си понесат заштитна опрама односно капа и наочари за сонце и да пијат што повеќе течности.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

2878 Прегледи