ЕККСЛУЗИВНО: АЛЕКСЕЈ ЗАПОЧНА ДА ГО ПОПЛАВУВА ОХРИДСКО – СТРУШКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ (ФОТО)

Циклонот АЛЕКСЕЈ кој е ДОСТА МОЌЕН циклон започна да влијае на времето во нашата држава и тоа особено во ветерот кој веќе во делови од земјтава е со засилен интензитет и е од јужен правец. Засилениот јужен ветер веќе долж Охридско – Струшкото крајбрежје започна локално да поплавува а тоа можете да го погледнете на следните неколку фотографии:

 

 

Циклонот АЛЕКСЕЈ понатаму ќе станува се посилен но сепак најнови детали и анализи многу наскоро. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ.

 

54 Прегледи

ЕКСКЛУЗИВНА ФОТОГРАФИЈА НА ДЕНОТ: МАНАСТИР ВО МАГЛАТА

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ и на КОСТАДИН ПАВЛОВ

40 Прегледи

ЕКСКЛУЗИВНО: НЕВРЕМЕ ВО СКОПСКИОТ РЕГИОН (20.08.2017) (ФОТО)

Нестабилноста и олујниот систем кој го зафати оваа вечер Скопскиот регион вака изгледаше:

За нови и детални информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

49 Прегледи

ФОТОГАЛЕРИЈА: РАЗОРНО НЕВРЕМЕ *ГРЦИЈА* (17.07.2017)

Следуваат застрашувачки фотографии од разорното невреме која ја погоди Грција:

За време на ова страшно невреме во делови од Грција наврнаа дури рекордни 300 л/м2 воден талог.

За нови и детални информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

51 Прегледи

СИЛНО НЕВРЕМЕ НА ОСТРОВОТ *САМОС* – СПЕКТАКУЛАРЕН УДАР НА ГРОМ

Синоќа островот Самос кој се наоѓа во соседна Грција беше зафатен од влажна и многу нестабилна воздушна маса која услови интензивни врнежи од дожд и силни грмежи. Погледнете ја фотографијата во која можете да ја погледнете синоќешната ситуација на овој остров:

Благодарност до Severe Weather Europe!

За нови и детални информации околу временската состојба во нашата држава следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

58 Прегледи

ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО: СТРАШНО НЕВРЕМЕ НАД ОХРИДСКО

Како и на повеќето места така и над Охридско во текот на вчерашниот ден (07.06.2017) поради изразено нестабилната атмосфера се формираше олуен систем некаде јужно од градот Охрид кај СВ.НАУМ па токму оој систем предизвика интензивен пороен дожд, засилен ветер и грмежи а во ваква ситуација има и локална појава на град.

Погледнете како изгледаше ова страшно невреме:

За нови и детални информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

 

62 Прегледи

ФАНТАСТИЧНО: ВИСОКОАТМОСФЕРСКИ ГРОМОВИ НАД ЗАПАДНА АВСТРАЛИЈА

На следните фотографии можете да погледнете како изгледаат високоатмосферските громови:

Навистина изгледа фантастично – фотографиите се направени од авион и тоа на 28ми март во западна Австралија.

Фото: Snappermiles photography

 

74 Прегледи

ЕКСКЛУЗИВНО: ФОТОГРАФИИ ОД НАЈНОВАТА ЕРУПЦИЈА НА ВУЛКАНОТ ЕТНА

Екслузивно фото на најновата ерупција на вулканот Етна – погледнете ги следните фотографии:

 

42 Прегледи

СПЕКТАКУЛАРЕН УДАР НА ГРОМ ВО ЕЗЕРОТО МАКАРИБО ВО ВЕНЕЦУЕЛА

Спектакуларна фотографија и удар на гром во езерото Макарибо кое се наоѓа во Венецуела

Фото: Severe Weather Europe

 

34 Прегледи

ЕКСКЛУЗИВНО: БУДЕЊЕТО НА ПРОЛЕТТА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНА (ФОТО)

Будење на пролетта во Македонија е веќе започнато, топлото време со натпросечни температури на воздухот овие денови кои владеат во државава но и во поголемиот дел од изминатиот месец (февруари) предизвикаа будење на природата (односно расцутување на цвеќињата но и на овошките).

Инаку Пролет — едно од четирите умерени годишни времиња. Пролетта го означува преминот од зима во лето. Нејзините денови се долги околу 12 часа со растечка дневна должина, и настануваат некаде пред рамноденица. Едногодишните растенија цветаат во пролетта. Во северната полутопка, празниците како Велигден и Ден на планетата Земја се случуваат во пролет, која трае од мај до јуни.

Во јужната полутопка, празниците како Рош ашана и Јом кипур се случуваат во пролет, која трае од септември до декември. Исто така, сезоната на тропски циклони започнува за време на доцна пролет во двете полутопки, иако е поретка во северниот Атлантски океан отколку во басените на другите океани.

Фотографиите се сегашни направени во Македонија. За детални информации околу временската состојба за тоа што не очекува натаму секако следете го овој метеоролошки медиум но и официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

 

 

 

33 Прегледи