ВРНЕДНО БИОМЕТЕО НА ПОПОСКИ: ЗАСИЛЕН ДО СИЛЕН ВЕТЕР, ТРАНСПОРТ НА ПРАШИНА И ПЕСОК ОД САХАРА И ТЕШКО ВРЕМЕ

Почитувани граѓани во оваа анализа ќе останеме само на биометеото и на биометеоролошките услови кој од денес а особено од утре (сабота) значително ќе се влошуваат и тоа поради надоаѓањето на циклонот АЛЕКСЕЈ но и поради надпросечното топло време и транспортот на прашина и песок опд Сахара кое ќе биде условено поради силното јужно и југозападно воздушно струење.

Сето ова ќе услови многу мачно а неретко и тешко и спарно време па така температурите на воздухот ќе се чувствуваат како да се повисоки од реално измерените.

Особено кај метеопатите ќе има појава на главоболки како и болки во коските и на местата од старите рани како и повремена нервоза а можна е и несоница но и тежина во главата и телото.

Ќе дува ЗАСИЛЕН , локално повремено и СИЛЕН ветер утре (сабота) од јужен додека во недела истиот правецот ќе го менува во југозападен и западен.

Локално ветерот ќе достигнува брзина од над 80 км/час.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во унтервалот од 16 до 24 степени додека во недела од 7 до 15 степени а во центалните и во југоисточнит епредели од 15 до 20 тепени.

Најнова детална анализа околу врнежите кој ќе ги донесе циклонот АЛЕКСЕЈ следува наскоро.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ.

 

ЖАЛНО: ЦИКЛОНОТ ДИМИТАР ЗАМРЗНА СЕ – ПОГЛЕДНЕТЕ

Почитувани граѓани како што и претходно беше најавено циклонот ДИМИТАР кој во изминатите неколку денови ја зафати нашата држава услови врнежи од снег и формирање на бела покривка во поголем дел од нашата држава.

Истиот со склоп на значително постудената воздушна маса од Арктикот услови и сеуште условува невообичаено ниски температури на воздухот кој на повеќе места во текот на изминатата ноќ услови негативни температури на воздухот па така токму поради ова продолжи понатамошното замрзнување на овошките на кој сигурно им е нанесена штета.

На следните неколку фотографии можете да ја погледнете штетата и замрзнатите овошки кој ги предизвика циклонот ДИМИТАР во склоп со студената воздушна маса од Арктикот:

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

 

 

ЕКСКЛУЗИВНО: ГЛАВНИОТ ГРАД СКОПЈЕ ВЕЧЕРВА ВО ПРЕКРАСНА ПРОЛЕТНА СНЕЖНА БАЈКА!

Почитувани граѓа во текот на овие вечерни часови најголемиот дел од државава и тоа особено северната половина од истата вклучувајќи го и Скопскиот регион се зафатени од снежниот циклон ДИМИТАР кој условува пинтензивни снежни врнежи.

Сепак во оваа анализа ќе останеме само во главниот град каде владее вистинска снежна бајка а снежната покривка постојано се зголемува поради континуираните снежни врнежи.

Погледнете како изгледа главниот град вечерва:

Од една страна прекрасно можеби но од друга страна и жално поради расцветаните овошки кои поради снежните врнежи и мразот за жал веќе се изумрени и многу овошки оваа година ќе останат без плод поради зимскиот циклон ДИМИТАР кој ја зафати целата наша држава но и Балканскиот Полуостров.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

МАКЕДОНИЈА ПОБЕЛЕ! ЦИКЛОНОТ ДИМИТАР ДОНЕСЕ ПРОЛЕТЕН СНЕГ

Циклонот димитар како што претходно најавивме во текот на оваа измината ноќ во поголем дел од државава услови врнежи од снег и формирање на потенка снежна покривка.

Снег врне во северната половина на државава како и на запад и југозапад а сето ова е проследено со умерен северен и североисточен ветер кој повремено се засилува по интензитет.

На скијачките центри Попова Шапка и Маврово веќе значително е зголемена белата покривка додека температурите на воздухот на повеќе места се спуштени до околу па и под нулата.

Да напоменеме дека снегот и невообичаено ниските температури за овој дел од годината МНОГУ ЛОШО ќе влијаат врз земјоделските култури.

Снег врне и во главниот град Скопје каде локално е формирана потенка снежна покривка.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ: ДИМИТАР ГИ ЗАПОЧНУВА СНЕЖНИТЕ ВРНЕЖИ!

Како што најавивме од денес (среда) нашата држава е под влијание на новиот цикло ДИМИТАР.

Во текот на денешното претпладне снег врне на скијачките центри Попова Шапка, Маврово, на планинските превои Стража и Ѓавато но и на многу планински места со ндморска височина од над 1000 метри.

Поради ваквата ситуација на возачите ги советуваме да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ и да возат со намалена брзина.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО ПЛАНИНАРИТЕ: Во текот на следниот период планинарите да избегнуваат искачување на сите планински врвови во државава како и било каква прошетка низ повисоките планини од државава и секако да не се оддалечуваат од своите викендички со цел да не дојде до некоја несакана ситуација.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

АНАЛИЗА НА МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ: НА МЕСТОТО ОД ПРОЛЕТТА ДОАЃА ВИСТИНСКА ЗИМА И СНЕГ!

На денешниот прв вторнички ден од пролетта сеуште ќе имаме релативно топло време иако претежно на запад ќе има слаби локални врнежи од дожд и снег на планините. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 17 степени.

Утре (среда) ДИМИТАР ќе донесе нови врнежи од дожд додека на планините ќе паѓа снег каде ќе продолжи понатамошното зголемување на снежната покривка додека максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 9 до 16 степени доеена во југоисточните предели не се исклучува можноста температурите на воздухот да се искачат до околу 20 степени а исто така ова важи и за централните предели на државава.

Од утрешната ноќ кон четврток ќе започне да продира студениот воздух од Арктикот па така ќе започне спуштање на снежната граница па така веќе во четврток врнежите од дожд постепено ќе поминуваат во врнежи од снег и на пониските места најпрвин во северните и во северозападните предели од државава а до навечер и во текот на ноќта кон денот петок врнежи од снег ќе има во поголем дел од државава каде ќе се формира и снежна покривка додека на повисоките места и на планините истата ЗНАЧИТЕЛНО ќе се зголеми и тоа некаде за 30 до 50 цм а на високите планини и преку 50 – 60 цм.

Врнежи претежно од дожд ќе се задржат на југоистокот од државава а сето ова ќе биде проследено со умерен, на некои места засилен ветер од северен правец додека денес (вторник) и утре (среда) добро е да напоменеме дека ќе дува западен и југозападен ветер со умерен до засилен интензитет и тоа особено утре (среда) кога локално повремено ќе биде и СИЛЕН по интензитет.

Во четврток и во петок ќе биде невообичаено студено за овој дел од годината кога максималните температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од -1 до 6 степени додека на крајниот југоисток истите ќе се искачуваат до околу 10 степени.

Минималните температури на воздухот на многу места ќе бидат во негатива со што поради ваквата ситуација од наша страна за земјоделците ќе биде објавено ВАЖНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ околу тоа навремено да ги заштитат своите земјоделски култури.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

СИЛНО НЕВРЕМЕ ГО ЗАФАТИ ОХРИД: ВЕТЕР СО БРЗИНА ОД 100 КМ/ЧАС НОСИ СЕ ПРЕД СЕБЕ (ИМА ШТЕТИ)

Циклонот ХЕКТОР попладнево влијае на времето во државава.

Охридскиот регион е зафатен од големо невреме проследено со оркански ветришта со брзина до 100 км/час. Овие ветришта направија и доста проблеми.

Има паднати дрвја а оштетен е и еден автомобил кој се наоѓал во близина на бор кој попладнево поради силниот ветер паднал. Сето ова се случува во населбата Христо Узунов.

Освен тоа паѓаат и лимени покриви а забележан е пад и на скеле.

За среќа повредени минувачи нема.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: На граѓаните ги предупредуваме КРАЈНО ДА ВНИМАВААТ и да внимаваат каде се движат а своите автомобили да ги ставаат понастрана од дрвјата со цел да не дојде до некоја нова штета или недај Боже до загрозување на животот на граѓаните.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

ТЕМА ЗДРАВЈЕ: ЛЕК КОЈ МОЖЕ ДА ПОБЕДИ МНОГУ БОЛЕСТИ

Досегашните истражувања покажале дека ѓумбирот ја поттикнува работата на дигестивниот систем, ги ублажува симтомите на астма и помага при превенција од кардиоваскуларни болести.

Чајот од ѓумбир е делотворен во борбата против главоболка, грип и настинка. Одличен е за ублажување на болките и напнатоста во мускулите.

Консумацијата на чај од ѓумбир може да го зајакне имуниот систем, а сè благодарение на антиоксидансите.

Чајот од ѓумбир ја подобрува циркулацијата во крвта. Подобрата циркулација на крвта значи подобар доток на витамини, минерали и кислород во секоја клетка на вашето тело.

Чајот од ѓумбир учествува во уништувањето на вируси кои предизвикуваат настинка и грип.

Со оваа напивка ќе поттикнете елиминација на токсини, процес на чистење на црниот дроб и ќе ја подобрите неговата работа.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

Извор: Скопје24.мк!

 

АНАЛИЗА НА МЕТЕОРОЛОГОТ ПОПОСКИ: ДАЛИ ПОСТОИ ОПАСНОСТ ОД ПОПЛАВИ ВО МАКЕДОНИЈА?!

Почитувани се наоѓаме во еден таков период во кој врнежите се многу чести а овој период ќе продолжи и натаму што значи дека и натаму треба да очекуваме многу чести врнежи.

Од друга страна пак поради невообичаено високите температури на воздухот кој ги имаме овие денови започна интензивно топење на снежната покривка и на највисоките планински предели од државава па токму поради ова нивоата на езерата во државава особено на Охридското езеро е многу зголемено и моментално се наоѓа на три сантиметри од критичната кота.

Со оглед на тоа дека врнежите продолжуваат како што напоменавме и погоре во текстот растат условите з апонатамошно зголемување на нивоата на езерата како и на рекит еи на речните корита и водотеци низ државава па токму поради ова не се исклучува можноста и за нивно локално излевање кое би можело да услови локално поплавување иако да се надеваме дека до ова нема да дојде.

Од друга страна пак од средината на следната недела на видик има студен бран кој би се спуштил од север и би условил врнежи од дожд и снег па така ако оваа ситуација и развој на времето продолжи токму како сега ќе треба да издадеме и вонредна временска прогноза за земјоделците поради опасност од мразеви кој би можеле многу лошо да влијаат врз земјоделските култури.

Метеомакс КОНТИНУИРАНО ќе ја следи состојбата на времето и ќе ве информира за секоја ново – настаната временска ситуација.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!

 

НАЈНОВА ВОНРЕДНА БИОМЕТЕОРОЛОШКА ПРОГНОЗА НА МЕТЕОРОЛОГОТ СЛАВЧО ПОПОСКИ

Почитувани граѓани со оглед на тоа дека полека но сигурно ни доаѓа циклонот ХЕКТОР метеопатите веќе го чувствуваат тоа по своето здравје што значи кај истите веќе се јавуваат тегоби поврзани со временската промена која што следува и ќе ја почувствуваме веќе утре (петок).

Сепак биометеоролошките услови и понатаму ќе се вложуваат особено утре (петок) како и во сабота и тоа поради силното јужно и југозападно воздушно струење но и поради релативно високата влажност во воздухот која ќе услови многу тешко, мачно и релативно спарно време па така температурите кој ќе се мерат ќе се чувствуваат како да се повисоки од реално измерените.

Исто така од Сахара кон нашата територија ќе се врши транспорт на прашина и песок од Сахара што значи дождот кој ќе го има ќе биде помешан со прашина и со песок.

Метеопатите но и некој од обичните граѓани ќе почувствуваат поголеми здравствени проблеми како што се: Болки во коските и на местата од старите рани, тежина во главата и телото, главоболка, повремена нервоза а можна е и несоница.

На граѓаните ги советуваме да се држат на препораките од своите лекари.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ!